Парламентарната комисија му го укина имунитетот на Себастијан Курц

1 min read

Надлежната комисија на австрискиот парламент му го одзеде пратеничкиот имунитет на на шефот на пратеничкиот клуб на Народната партија на Австрија (ОВП), и поранешниот премиер Себастијан Курц.

Пратеничкиот имунитет на Курц беше укинат по барањето на обвинителството за економски криминал и корупција, кое води истрага против Курц поради проневера и поткуп,

Обвинителството од петок ќе може да ја продолжи истрагата.

По одлуката на собраниската комисија, Курц изјави дека сега ќе може послолбодно да работи на докажување на својата невиност и да докаже дека е жртва на погрешни обвинувања.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

До крајот на 2023 година пруга до скопскиот аеродром

Следно

МТСП обезбеди дополнителни 284,9 милиони денари за нови 1.216 вработувања

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian