Дали пари надоместуваат живот? Тужба од 750 милиони долари се заканува на Тревис Скот и Дрејк за „Astroworld“

2 mins read

Тревис Скот, Дрејк, Епл, Лајв Нешн и други се соочуваат со тужба од 750 милиони долари покрената од повеќе од 125 фанови, вклучително и семејството на еден од починатите на фестивалот.

Тужбата, поднесена од адвокатот на Хјустон, Тони Базби, е првата од другите што доаѓаат и ги обвинуваат Тревис и организаторите на концертот за небрежност во неправилно планирање на концертот, неуспехот да го обучат безбедносниот персонал и да организираат безбеден настан.

Меѓу тужителите е и семејството на Аксел Акоста, 21-годишник кој наводно бил здробен од „поттикната, непослушна и неконтролирана толпа со таква сила што повеќе не можел да дише“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by parboaboa news (@parboaboa)

Што се однесува до неверојатната сума од 750 милиони долари, тужбата тврди дека е за покривање и на физичките и менталните здравствени повреди, како и за загубата на животи.

„Ниту една сума пари никогаш нема да ги направи исполни; ниту една сума пари не може да го врати човечкиот живот. Но, штетите што се бараат во овој случај се обид да се поправат, помогнат или да се надоместат штетите и загубите што ги претрпеле овие луѓе – ништо повеќе и ништо помалку“, изјави адвокатот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @pop_travisscott

Тревис и „Live Nation“ понудија рефундирање речиси веднаш на посетителите на концертот, а тужбата се однесува на таа понуда, нарекувајќи ја, „транспарентен и гротескен напор да ја ограничат нивната одговорност, после фактот, на семејствата на убиените или повредените .

За време на озлогласениот концерт „Astroworld“ на Тревис Скот и заедничкиот настап со Дрејк, сега веќе 10 луѓе ги загубија животите – најновата жртва беше 9-годишно момче.

Органите на редот продолжуваат да истражуваат што ги предизвикало смртните случаи, но присутните велат дека толпата ги здробила навивачите заробени, прегазени и задушени.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @pop_travisscott

 

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Драги по средбата со Рама во Рим: Ја поддржуваме Албанија на секој сантиметар од нејзиниот пат кон ЕУ

Следно

„Вашингтон пост“: САД подготвуваат дипломатски бојкот на зимската Олимпијада во Пекинг

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian