ВИДЕО: Нови судири на полско-белоруската граница, мигрантите ја нападнале полицијата

2 mins read

Група мигранти повторно се обиделе да ја пробијат границата меѓу Белорусија и ЕУ, а полските безбедносни сили употребиле четири водени топови за да ја смират ситуацијата.

На снимката направена утрово се гледаат неколку десетици мажи, облечени во нешто налик на бастун, како се приближуваат до линијата за разграничување. Потоа почнале да фрлаат камења и стапови кон полицијата, а полските сили одговориле со гаѓање со водени млазови од воен камион.

Водениот млаз ги натерал мигрантите да се оддалечат од полската ограда на околу 50 метри во внатрешноста на територијата на Белорусија.

Дописникот на РТ кој е на лице место јави дека мигрантите од контролниот пункт се движеле до местото каде што била искршена бодликавата жица. Тогаш, според него, дошло до споменатиот конфликт меѓу мигрантите и полските граничари.

Мигрантите бесни

Тој додава дека повеќето од нив збеснале поради лошите услови и замрзнувањето и дека иако била оштетена заштитната ограда, никој од мигрантите не се качил на неа, обидувајќи се насилно да ја мине границата.

Голем број полицајци се сместени од другата страна на големата ограда што ги дели Полска и Белорусија. Тие се обидуваат да спречат неколку илјади мигранти да преминат во Полска. На снимката се слушаат неколку снимки кои потсетуваат на истрели, но засега нема официјални потврди за употреба на огнено оружје. Она што е познато е дека пред очите на мигрантите експлодирале неколку шок-гранати.

Во целата акција е вклучен и хеликоптер кој лета над границата. Пристигна и засилување во вид на белоруската полиција, но тие се уште не интервенираа.

 

Поради зголемениот обид на мигрантите преку Белорусија да стигнат до Полска и земјите од ЕУ, Варшава го обвини Минск дека ја поттикнува миграциската криза во Европа.

За возврат, Министерството за одбрана на Белорусија ги прогласи за неосновани обвинувањата на Полска за кршење на границите од страна на белоруските војници и нивно учество во миграциската криза.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Општина Карпош со прехранбени пакети за луѓето од домот за стари лица „Mајка Tереза“

Следно

На мајката која роди под мост во Прилеп ова и е десетто дете, првото дете го оставила на Бит пазар

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian