Тачи: Никој не може да ме убеди дека Русија не подготвуваше црно сценарио во Македонија

1 min read

Лидерот на ДПА Мендух Тачи, вечерва е гостин на ТВ21, каде зборува за актуелните политички теми во земјата. Тој вели дека актуелното мнозинство има 61 пратеник, но дека така „е опасно да се води државата“.

„Имаме 61 пратеник, но со 61 е опасно да се води државата. Немаме стабилност. Сега е сериозно време Заев да направи напори и сериозно да разговара со претставници на БЕСА и Алтернатива. Дали тие партии се за ЕУ или за дестабилизација на државата“, рече Тачи.

Лидерот на ДПА искажа загриженост за постоење на руско влијание во земјава.

„Се подготвуваше црно сценарио за Македонија. Никој не може да ме убеди дека и Русија нема влијание тука. Ова е сериозна закана за државата. Исто така убеден сум дека сега Мицкоски не сака да биде премиер. Тој калкулира. Сака да имаме техничка влада со премиер Албанец, со тоа ќе расте бројот на гласачи за ВМРО-ДПМНЕ, па потоа на избори да добие поголем број на пратеници“, изјави Тачи.

Меѓу другото, Тачи

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Нови вознемирувачки обвинувања: Мерилин Менсон имал соба со звучна изолација за злоставување

Следно

Канатларовски: Примивме несреќен гол по наша грешка

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian