Џон Ву се враќа во Холивуд со акциониот филм „Silent Night“

3 mins read

Познатиот хонгконгшки режисер, Џон Ву, се враќа во Холивуд со „Silent Night“, акционен филм во кој главната улога ќе ја толкува Џоел Кинаман. Децении по филмот „Paycheck“ од 2003 година со Бен Афлек, ова е првиот американски акционен филм на Џон Ву.

Според филмскиот сајт Deadline, „Silent Night“ ја следи приказната на еден татко кој оди во подземјето за да се одмазди за смртта на својот мал син, а она што е особено интересно за овој филм е фактот што во него воопшто нема да има дијалог.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Joel Kinnaman (@joelkinnaman)

Деталите за филмот сè уште не се познати

Иако сè уште не се објавени детали во однос на останатиот дел од кастингот, засега е познато дека главната улога му е доделена на Кинаман, кој неодамна се појави во „The Suicide Squad“ како Рик Флег, а на публиката ѝ е познат и по своите улоги во филмовите „The Girl with the Dragon Tattoo“, „The Darkest Hour“, „RoboCop“, „Child 44“ и „The Informer“.

Продуцентите на „John Wick“, Басил Иваник, Ерика Ли, Кристијан Меркури и Лори Тилкин ќе го продуцираат и „Silent Night“, додека пак Рузана Кегејан од Capstone ќе го надгледува проектот заедно со Џо Гата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Joel Kinnaman (@joelkinnaman)

Џон Ву е познат по своите акциони филмови од доцните 90-ти години.

Седумдесеитпет годишниот Џон Ву ја започна својата филмска кариера во 1970-тите, а неговите хонгконгшки акциони класици „A Better Tomorrow“, „The Killer“„Bullet in the Head“, „Hard Boiled“, „The Young Dragons“, „The Dragon Tamers“ и „The Hand of Death“, му ги отворија вратите кон Америка, каде во 1990-тите се прослави со акционите филмови „Hard Target“, „Broken Arrow“, како и „ Face/Off“ со Николас Кејџ и Џон Траволта и „Mission Impossible 2“, со Том Круз во главна улога.

По една цела деценија снимање американски акциони филмови, Џон Ву се врати на кинескиот филмски пазар со акциони и воени филмови, а во 2017 година, тој го сними филмот „Manhunt“.

Џон Ву/EPA-EFE/ETTORE FERRARI

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Еурофарм Пелистер против АЕК Атина оди по прв европски триумф

Следно

Општина Карпош со прехранбени пакети за луѓето од домот за стари лица „Mајка Tереза“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian