ВИДЕО | Додик: Во Сребреница имаше геноцид, цел народ страда поради Ратко Младиќ

3 mins read

Иако го фали осудениот воен злосторник Ратко Младиќ и жестоко го негира геноцидот во Сребреница, српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина во 2007 година, додека беше премиер на Република Српска, зборуваше со сосема поинаков тон за настаните од пресудата од 1995 година и за Хашкиот суд, пренесува Ал Џезира.

Имено, таа година во интервју за Централ дејли со Сенад Хаџифејзовиќ, тој потврдил дека во 1995 година во Сребреница се случил геноцид.

„Значи, совршено знам што се случи. Имаше геноцид во Сребреница. Тоа го пресуди судот во Хаг и тоа е неоспорен правен факт. Она што требаше да го направам е да се обидам да ја вратиме довербата со акцијата што ја презедовме, која не може да се реши за една или пет години, но може да се реши на долг рок“, рече Милорад Додик.

Не штедеше ниту збор ниту кога станува збор за човекот што сега го нарекува херој кој е осуден само затоа што е Србин.

„Цел народ страда и во Република Српска и во Србија затоа што некој Младиќ или Караџиќ таму решиле да не се предадат и да не одат на суд. А потоа вели дека го сака српскиот народ. Го сака ѓаволот“, изјави тогаш Милорад Додик.

Денеска пресудата на Хашкиот трибунал ја гледа како шлаканица за српскиот народ

Во годините што следеа по интервјуто, реториката на Додик стана повеќе десничарска. Во 2017 година, кога Младиќ беше осуден, тој рече дека Младиќ всушност го спречил геноцидот на Србите во Босна и Херцеговина и во Хрватска.

„Генералот Ратко Младиќ останува херој на српскиот народ, а пресудата на Хашкиот трибунал само го зацврсти митот за него како херој. Пресудата е шлаканица за српскиот народ“, изјави тогаш Додик.

Додик додаде дека Младиќ ги споделува страдањата на својот народ и дека влегол во српските песни.

Страстите не ги смири ниту законот на Инцко

Глорификацијата на злосторствата и негирањето на страдањата на сите оние мајки чии невини деца или сопрузи загинаа во војна водена за интереси на поединци продолжи до сега.

Кога високиот претставник во БиХ во заминување, Валентин Инцко, воведе измени во кривичниот законик на земјата оваа година со кои се санкционираат оние кои јавно ги негираат воените злосторства докажани на суд, вклучително и геноцидот во Сребреница, Додик беше првиот што се побуни. А потоа отворено го прекрши.

„Апсолутно би избрал да одам во затвор наместо да признаам нешто што не се случило, а тоа е наводниот геноцид во Сребреница. Таа приказна за наводен геноцид стана актуелна во 2002 година, седум години по настанот. Одеднаш се актуелизира и сега „се се знае“. Вистината е дека немало геноцид“, изјави Додик веднаш по усвојувањето на измените на законот, пренесува Ал Џезира.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Триумф на Бањаја на последната трка на Валентино Роси во кариерата

Следно

Навреда, ривалски потег или само инает: Лејди Гага носеше „Haus of Versace“ фустан на премиерата на „House of Gucci“ во Милано

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian