Шарена пита од зеленчук подготвена за пет минути

2 mins read

Недела е, а совршено поминат ден недела би значело квалитетно време со семејството, спорт и уживање на скромното сонце, седмично пазарење, забавни активности, добра храна и секако… време за себеси. 

Ова е рецепт кој безмалку умее да ги сплоти сите тие нешта, но и да ви отстапи време за вас, а сепак да уживате во вкусен оброк.

За овој рецепт треба да се  искористи зеленчукот што моментално е на пазарите и е достапен, кој можеби утрово сте го набавиле, се сецка и се  добива оваа фина, хранлива и полна со витамини пита.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Akemi Spendlove (@nipponnin)

Состојки:

1 праз – не многу голем

1/2 црвена пиперка, а можеби и една обична жолта

100 гр спанаќ, блитва

3 компири, околу 600 гр

3 моркови

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Varshoo Foodzone (@varshoo_foodzone)

Тесто:

4 јајца

4 лажици масло

4 лажици млеко

4 лажици брашно

1 прашок за пециво

1 лажичка сол, бибер по вкус

Повеќе: 50 – 100 гр тврдо сирење или кашкавал – н.п. гауда

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Renee Tog (@reneetog)

Подготовка:

Исечете го празот на прстени, пиперката на коцки и исечкајте го спанаќот.

Ставете сè во еден сад.

Исецкајте ги компирите и морковите, а потоа измешајте сè.

Вклучете ја рерната на 180 степени.

Јајцата се матат со сол и масло. Додадете млеко, брашно, бибер и прашок за пециво и измешајте сè.

Ставете го зеленчукот во оваа смеса и добро измешајте.

Во голем плех ставете хартија за печење и ставете ја целата смеса.

Израмнете и печете 25 минути.

По 25 минути, посипете со рендано сирење и ако сакате некои семки.

Печете уште 25 минути.

Изладете, за да не е жешко, потоа исечете го на коцки и послужете.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Erna (@ernakrulpen)

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Двегодишното девојче од БиХ почина: Беше оперирана во приватна клиника од лекар без лиценца

Следно

Приведен крадец во Скопје

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian