Ретро галерија: Скопје е ослободено!

1 min read

Пред 77 години, по 24-часовни борби, Скопје го дочекало снежното 13-ноемвриско утро, ослободено од германските фашистички, окупаторски воени единици.

Денот на ослободувањето на Скопје, 13 Ноември, е врежан во спомените на борците, кои ја пренесуваат радоста и гордоста и денес. Победата над непријателот во далечната 1944 година била дочекана со солзи радосници и цвеќе за ослободителите. Партизаните победоносно, на коњи, парадирале низ центарот на градот.

Извор: skopjeinfo.mk

Претходно

Научниците објаснија: Зошто некои не се заразуваат со коронавирус иако целото семејство е заразено?

Следно

Австралија наскоро ќе вакцинира и деца под 12 години

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian