Кралицата Елизабета ја пропушти церемонијата по повод Денот на сеќавањето поради болки во грбот

1 min read

Кралицата Елизабета Втора не присуствуваше на службата по повод Денот на сеќавањето на паднатите борци во Првата светска војна, поради болки во грбот.

Од Бакингемската палата велат дека 95-годишната кралица била разочарана бидејќи не можела да присуствува на настанот.

Во соопштението се наведува и дека имала намера да присуствува, но дека морала да се откаже поради здравствени причини.

„Со големо жалење таа утрово донесе одлука да го пропушти настанот“, пишува во соопштението.

Како и претходните години, принцот од Велс, Чарлс положи венец во нејзино име.

Кралицата, која била тинејџерка за време на Втората светска војна, е врховен командант на вооружените сили.

Таа пропушти само шест церемонии за време на нејзиното владеење, четири пати кога беше во прекуокеански посети во 1959 и 1963 година кога беше бремена.

Кралицата имаше напорен распоред во текот на октомври кога беше примена во болница.

На службата во Вестминстер прошета со помош на бастун, а ова е првпат да го искористи на поголем настан.

Таа се врати во замокот Виндзор во четвртокот, по престојот во Норфолк.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

Паеља, „иконата на медитеранската исхрана“, доби заштитен статус

Следно

ВМРО-ДПМНЕ: Груби да престане да глуми Европеец, неговото срце лежи на куфер украдени пари

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian