Кошаркарските засилени со Бонер на мегдан против фаворитот БиХ

1 min read

Женската кошаркарска репрезентација на Македонија вечерва (19 часот) во СРЦ „Кале“ против селекцијата на Босна и Херцеговина ќе го играат вториот натпревар од квалификации за ЕП 2023 година.

Во првото коло, кошаркарките загубија од Германија со 73:41 и вечерва ќе се обидат да дојдат до изненадување против БиХ која квалификациите ги започна со победа над Белгија од 87:81.

Селекторот Александар Ашаданов за вечервашниот натпревар би требало да може да смета на натурализираната Американка Девана Бонер која ги одработе последните тренинзи пред натпреварот.

– Се надевам дека Девана Бонер ќе го започне натпреварот со БиХ. Таа го одработи синоќешниот тренинг. Беше и на утринскиот, кој повеќе е шутерски, и загревање за она што следува од 19.часот. Ќе видиме. Со и без неа, екипата дефинитивно не е иста – смета Ашаданов кој притоа додава дека БиХ е поквалитетна репрезентација од Германија и очекува тежок натпревар.

– Не очекува уште еден тежок натпревар овој пат на домашен терен со БиХ, која покажа во првото коло против Белгија дека се работи за сериозна екипа. Главен адут е Џонкел Џонс, МВП играчот од регуларниот дел од сезонава во ВНБА лигата  која на првиот натпревар имаше брилијантни 44. поени и 24. скока. Ќе биде исклучително тешко против еден таков играч и противник – додава Ашаданов.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ГРП: Северна Македонија е најмалку корумпирана меѓу земјите од Западен Балкан

Следно

Паеља, „иконата на медитеранската исхрана“, доби заштитен статус

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian