Борисов: Гласав за промена на промената

1 min read

Треба да размислиме што зборуваме за да не го прекршиме законот, изјави рече поранешниот премиер на Бугарија Бојко Борисов, кој традиционално гласа во Банкаја.

– Многу е важно да ја промениме „промената”. „Промената” ни донесе најскапа струја – 300-350 лева, сакаме да ја вратиме на 80 лева. Починатите во последните 14 дена не донесоа на првото место по смртност во целиот свет, рече Борисов.

– Сакаме да ја запреме промената секој понеделник да се влече по половина милијарда и да не знаеме за што е тоа. Со сета нивна дрскост утре ќе направат уште половина милијарда лева долг, рече лидерот на ГЕРБ.

– Сите инфраструктурни проекти се замрзнати, северот и северозападот се осудени на пропаст. Земјоделството е на дното, нема субвенции, додаде тој.

– Сакам двојно да ги золемам платите на лекарите и медицинските лица, сакам да продолжам да ги зголемувам платите на наставниците, додаде тој.

– Промената на промените е исклучително важна! Ние сакаме демократија. Никој да не кажува што ќе прави додека не завршат изборите. Кој е колку е добар кажува бугарскиот народ!, изјави Борисов. 

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Можен состав: Ристовски се враќа во тимот

Следно

Еве како се „тркнува“ до трафика: Ким Кардашијан во глам фустан по свадбата на Парис Хилтон

Latest from Blog

Перишиќ се сели во Лондон

Хрватскиот репрезентативец Иван Перишиќ одлучи кариерата да ја продолжи во Премиер лигата и тоа во екипата

MacedonianEnglishAlbanian