Скриениот талент на кралицата Елизабета Втора: Неверојатна дарба на препознавање едно необично нешто!

4 mins read

Има многу забележителни карактеристики што ја прават кралицата каква што е, без разлика дали се тоа нејзините палта и капи кои одговараат на светли бои или фактот дека таа е најдолготрајниот монарх во британската историја. Но, постои еден нејзин талент за кој не би ни претпоставиле!

Кога ќе помислите кои би можеле да бидат можните скриени таленти на кралицата Елизабета Втора, веројатно ќе претпоставите дека тоа е нешто поврзано со јавање коњи или кучиња.

Но, се чини дека 95-годишната кралица има уште една специфична дарба, а тоа е заради тоа што нејзиниот дом во замокот Виндзор е толку блиску до аеродромот Хитроу.

Познато е дека историскиот замок Беркшир е омилениот дом на кралицата и сега стана нејзина постојана резиденција по тажната смрт на нејзиниот сопруг принцот Филип на почетокот на оваа година.

Имотот Виндзор се наоѓа на само 26 километри оддалеченост од прометниот аеродром Хитроу, што значи дека има постојан воздушен сообраќај кој лета „над главата“.

Иако ова би било досадно или вознемирувачки за некои, сепак на кралицата тоа ѝ овозможило да го развие најимпресивниот талент што ги воодушевува нејзиното семејство и гости.

Постои приказната дека кралицата уживала на ручек со своите јавачки пријатели во замокот Виндзор кога застанала и рекла: „Боинг 747“, додека авион прелетал над главата. Потоа повторно: „Тоа е Ербас“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ali Zorayz (@az_aviation)

Со оглед на тоа што Виндзор е на само чекор од Хитроу, авионите може да се слушнат гласно каком поминуваат во секое време, што значи дека кралицата успева да го препознае секој модел на авион по неговиот различен звук.

Не е само тоа што е блиску до еден од најпрометните аеродроми во земјата што помогна за талентот на кралицата, туку и затоа што таа е една од личностите во своите 90-ти кои имаат најмногу пропатувано во светот.

 

За време на нејзиното речиси 70-годишно владеење, 95-годишната жена патувала во повеќе од 120 земји – посетувајќи многу од нив одеднаш.

Кога станува збор за воздушниот сообраќај, постојат многу клучни правила до кои кралското семејство мора да се придржува во однос на безбедноста.

И покрај тоа што повеќе не патува во странство, кралицата секогаш имала резерви на крв и лекар со себе во секое време.

Друго важно правило е дека двајца наследници на тронот не можат да патуваат во ист авион.

елизабета втора
Фото: EPA/TOMS KALNINS

Иако ова правило може да се прекрши со дозвола на монархот, откако кралското дете ќе наполни 12 години, од витално значење е да не патуваат со друг наследник во случај да се случи авионска несреќа.

Друг предмет што задолжително секоја кралска жена го носи со себе е црн фустан. Кога таткотона Елизабета Втора починал во 1952 година, кралицата била во Кенија на кралска турнеја и немала спакуван црн фустан за нејзиното враќање во Обединетото Кралство. Кога нејзиниот авион слетал на аеродромот во Лондон, ѝ бил донесен соодветен фустан за да се пресоблече пред да излезе.

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Молк во Бугарија пред утрешните парламентарни и претседателски избори

Следно

Внук осомничен дека си ја убил бабата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian