Меркел апелираше до невакцинираните: Ве молам, размислете повторно

1 min read

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска апелираше до невакцинираните лица да ја преиспитаат својата одлука за имунизација, имајќи предвид дека инциденцата е зголемена на највисоко ниво од почетокот на пандемијата во претходните седум дена.

„Ни претстојат тешки недели и се гледа дека сум многу загрижен. Ги замолувам оние кои не се вакцинирани да размислат повторно – рече Меркел преку видео порака“, пренесе Ројтерс.

Седумдневната инциденца во Германија – бројот на заразени на 100.000 жители – денеска се зголеми на 277,4, покажуваат податоците на Институтот Роберт Кох. Претходниот негативен рекорд во третиот бран на пандемијата минатиот декември беше 197,6.

Покраинските премиери и федералната влада ќе се состанат следната недела за да разговараат за новите рестриктивни мерки, иако трите партии кои преговараат за новата влада се договорија дека вонредната состојба ќе истече на 25 ноември, како што беше планирано, како што беше планирано.

„Секогаш ни помагаше кога провинциите и федералната влада работеа заедно и беа посветени на униформирање на правилата“, рече Меркел.

Германија во ковид пекол: 50.000 нови инфекции за 24 часа

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Крадец признал дури седум кражби

Следно

Спасовски: Проблемот со мигрантите бара цврста одлучност со заеднички активности

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian