Лесно, вкусно и посно, но со мал нов трик: Полнети пиперки со ореви

2 mins read

Секој од нас пробал полнети пиперки, а многу од нас и ги обожаваат. Покрај традиционалниот фил, дали сте пробале нешто вакво?

Секогаш е забавно кога на добро познатите вкусови кои ни ја „топлат душичката“ ќе им додадеме нов елемент кој ќе ни ги разигра непцата. Па пиперките, кои се еден од омилените зеленчуци и можеме да ги полниме на милион начини, постојано ни отвараат безброј такви нови кулинарски хоризонти.

Дали сте пробале полнење со сос од мелени ореви? Ако не, еве еден рецепт кој може да го пробате и да ви ја разигра вкусната имагинација.

Состојки

Потребно е:

15-20 пиперки

1 компир

2 лажици масло

3 главици кромид

2 ловорови лисја

1/2 лажичка црвен пипер

2 струнки праз

2 средни моркови

3 лажички сув билен зачин

1 лажичка сол

150 гр варен ориз

200 гр мелени ореви

1 лажичка сос од миризливи луковици

вода

Подготовка

Истурете го маслото во тавата и оставете да се загрее. Кога маслото ќе се загрее, додадете го исечканиот кромид и динстајте неколку минути. Додадете ловоров лист, бибер и продолжете да динстате.

Потоа додадете сецкан праз и рендан морков. Додадете сув билен зачин и продолжете да динстате.

Кога кромидот е убаво сварен, додадете го претходно сварениот ориз и мелените ореви. На крај додадете го и миризливиот пипер.

Подгответе ги пиперките и исечете ги компирите на кругови. Наполнете ги пиперките со филот и затворете ги со компири.

Наредете ги полнетите пиперки во длабока тава. Зачинете ги со сув билен зачин, полијте ги со вода и варете на тивок оган 1 час.

Кога пиперките ќе се сварат, печете ги во рерна на 200С околу 15 минути.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by NuWave Now (@nuwave.now)

 

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Најдобрите 10 голови на Дани Алвеш за Барса

Следно

Арсовска: Да го направиме Скопје град на солидарност и соживот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian