Германија во ковид пекол: 50.000 нови инфекции за 24 часа

3 mins read

Германија е длабоко влезена во четвртиот бран на пандемијата, а нејзините власти и политичари изгледаат дека се лошо подготвени за справување со новиот раст на бројките. „Никој ли не научил од грешките?“, прашува ДВ.

Се чини дека Германија повторно доцни со новите мерки и правила: засилувачките вакцини за лицата постари од 70 години беа спроведени премногу доцна, дури сега се дискутира за задолжително тестирање во домовите за долготрајна нега, а стагнирачката стапка на вакцинација е повеќе или помалку прифатена, барем според критичарите.

„Сакаме да им угодиме на сите“

„Сакаме да им угодиме на сите – и на оние што се загрижени за заштитата на податоците со апликацијата Corona-Warn, како и на луѓето кои се скептични за вакцината“, рече Френк Розелиб, директор на Институтот за кризни истражувања во Кил.

Розелиб стана многу баран експерт во Германија, бидејќи Институтот во Кил е специјализиран за комуникација за време на криза. Во четвртокот, здравствените власти забележаа седумдневна стапка на инциденца од 249 и над 50.000 нови инфекции – повеќе од кога било од почетокот на пандемијата. Во последните 24 часа пријавени се 235 смртни случаи поврзани со коронавирус.

Сето ова дојде и покрај бројните предупредувања од научниците во текот на летото дека тоа ќе се случи, и покрај фактот што има доволно залихи на вакцината за ковид-19 за да се заштитат сите.

„Германија не мора повторно да ги прави истите грешки“, изјави Розелиб. „Тоа само се покажува како доста тврдоглаво во тоа што не учи доволно брзо и не спроведува тешки, непопуларни одлуки еднаш од време кога е потребно.

Ковид картата се поцрвена

Во Германија,  картата на локални случаи на ковид од ден на ден станува се поцрвена. И со нешто повеќе од 67% целосно вакцинирани низ целата земја и премалку опоравени од ковид-19, нема доволно простор за да се запре ширењето на нови инфекции.

Германија е една од земјите што не сака да заземе поостри мерки против оние кои одбиваат да се вакцинираат. Министерот за здравство Јенс Шпан стравува дека воведувањето на задолжителна вакцинација за медицинските сестри, на пример, ќе резултира со уште поголем недостиг на персонал во домовите за нега и болниците кои се веќе безнадежно со недоволно персонал.

Ковид карта Германија
Ковид карта Германија/ Фото Институт Роберт Кох

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Астролозите се едногласни, ова се 3-те најинтелигентни знаци на зодијакот!

Следно

Хакиран Твитер профилот на Османи

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian