Цветни имиња за вашето бебенце: Од каде потекнуваат и какво е нивното значење

2 mins read

Дали некогаш сте размислувале да му дадете на вашето детенце име според цвет?

Цветните имиња се преубави и понекогаш имаат мистично значење.

Ви носиме повеќе идеи за цветни имиња, особено за девојченцата. Сигурно ќе најдете некое што ви се допаѓа!

Алели

Се изговара со акцент на последното и. Ова е помалку познато име, но со прекрасна звучност кога се изговара, а значи „верен (и) во неволја“. Станува збор за растение, односно за ѕидно цвеќе, кое се карактеризира со убави и миризливи цветови. Ова растение стана познато по песната на шпански изведена од Натаниел Адамс Колс, професионално познат како Нат Кинг Кол, американски пејач, џез пијанист и актер, а песната се вика „Capullito de Alhelí“, што значи „Пупката на Алели“.

Како и многу други зборови кои започнуваат со „ал“, ова име доаѓа од арапскиот јазик.

Алели
Фото: Пиксабеј

Амарилис

Ова невообичаено име доаѓа од грчкиот јазик и се однесува на сјајот и раскошот поврзани со убавината и шармот. Тоа е исто така име на прекрасно цвеќе наречено амарило, со цветови во облик на чадор кои цветаат во доцна зима и на рана пролет.

Името Амарилис е исто така познато во латинската верзија Амарилиде, по приказната за овчарката спомната и од Теокрит и од Вергилиј.

Амарилис
Фото: Пиксабеј

Амапола

Ова име, од арапско потекло, значи афион и потсетува на убавината и мирниот живот на селата, каде што растат афиони.

Овој цвет е симбол и на Холандија, а некои видови произведуваат семиња за јадење.

Ова име евоцира многу жива личност, полна со бодрост, која сака бои, внимателна но весела. Луѓето со ова име се малку нетрпеливи, но интелигентни, чувствителни и многу внимателни.

Амапола
Фото: Пиксабеј

Целиот текст прочитајте го ТУКА

Извор: Еспресо.мк

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Норвешкото фијаско предизвика делириум во Турција

Следно

СДСМ: Максим Димитриевски деградирал од работни места 20 членови на партијата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian