Брнабиќ: Косово нема што да бара во УНЕСКО

3 mins read

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, во Париз посочи дека клучна тема и политика на Србија е деполитизацијата на УНЕСКО, што, како што наведе, значи дека Косово нема што да бара во таа организација, пренесува Н1.рс.

„Кога велиме деполитизација, стоиме на фактот дека таканаречената држава Косово нема што да бара во УНЕСКО. „УНЕСКО не е место каде што има простор да се зборува за тоа дали Косово, кое нема место во ОН, кое не е признаено од повеќе од половина од земјите, треба да биде членка на таа организација“, рече Премиерот на 41-та сесија на Генералната конференција на УНЕСКО во Париз.

Таа додаде дека „тешките примери“ за загрозување на српското културно, историско и духовно наследство на Косово се доказ за тоа колку е важна улогата на УНЕСКО во заштитата и зачувувањето на наследството.

Четирите скапоцени камења од српското средновековно културно наследство

Брнабиќ нагласи дека „четири скапоцени камења од српското средновековно културно наследство“ на Косово (Високи Дечани, Пеќската патријаршија, Грачаница и Богородица Љевишка) се зачувани благодарение на тоа што се впишани на листата на загрозено светско наследство, но таа посочи дека уште стотици локалитети и споменици се загрозени.

Таа рече дека српското наследство на Косово е од неизмерно значење, не само за националниот идентитет на Србија, туку и како дел од скапоценото европско и светско наследство, ОН и Уставот на УНЕСКО.

На прашањето дали мисли дека премиерот на Албанија, Еди Рама и премиерот на привремените институции на Приштина, Албин Курти, го искористиле своето присуство на мировниот форум во Париз за дополнително да лобираат за евентуалното членство на Косово во УНЕСКО, Брнабиќ рече дека веројатно направиле и дека мислел на Курти.

„Мислам дека Рама не го направи тоа, мислам дека тоа го прават јавно поради домашната политика и популарноста, што не е точно. Во секој случај, ако ме прашате мене, мислам дека нема ништо лошо во таа работа“, рече таа.

Брнабиќ додаде дека можеби ќе биде потешко кога САД ќе се вратат во членството во УНЕСКО и посочи дека на Србија е да работи проактивно на тоа и да инсистира на деполитизација.

Премиерот на Србија се сретна и со генералниот директор на УНЕСКО, Одра Азула, а ќе учествува и на свеченоста по повод 75-годишнината од таа организација за образование, наука и култура.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Хакиран Твитер профилот на Османи

Следно

Нутриционист Тања Турунџиева: Не залажувајте се, алкохолот не го крева либидото!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian