Властите на Крим му порачаа на НАТО: Не се занесувајте во Црното Море

2 mins read

 

Заменик-претседателот на кримскиот парламент Владимир Бобков ги повика земјите од НАТО да не се занесуваат во Црното Море, организирајќи провокации со приближување до брегот на Крим.

 

„Практиката на приближување до нашите граници продолжува. И има два аспекти на тоа. „Првата е војната, кога властите на странските земји почнуваат да се занесуваат, веројатно заборавајќи до какви последици можат да доведат глобалните конфликти низ целиот свет“, рече Бобков.

Странските држави ја тестираат силата на Русија, скаутираат колку сериозно е подготвена да го заштити нејзиниот територијален интегритет, но границата на Руската Федерација е добро чувана“, нагласи Бобков.

Според него, зголемувањето на воената активност на земјите од НАТО покрај брегот на Крим не е случајно, бидејќи полуостровот е стратешки важен регион.

Бобков изјави дека вториот аспект на приближувањето кон руските граници е политички.

„Секогаш кога се приближуваат до границите на Крим, нашите противници се обидуваат да ги потсетат да не го признаваат статусот на полуостровот, да не се приближуваат до територијата на Руската Федерација, туку до територијата на друга држава која се обидува да влезе во НАТО. – изјави Бобков, алудирајќи на аспирациите на Украина за влез во алијансата

Тој смета дека сето тоа нема да заврши наскоро, бидејќи, како што рече, на власт во западните земји дошла генерација политичари кои не биле воспитани за трагедиите на војната од минатиот век.

Министерството за одбрана на Руската Федерација претходно соопшти дека во Црното Море се интензивираат воените дејствија на Соединетите Американски Држави и нивните сојузници во НАТО.

ФОТО: Принтскрин

Морнарицата на САД испрати три борбени брода во регионот на Црното море каде заедно со Украина и морнариците на неколку европски држави спроведува воени маневри. Нивното пристуство ја активираше руската црноморска флота која ги следи воените маневри и кои ги оцени како американска провокација

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Општина Центар: На улица „Орце Николов“ денеска ќе бидат отстранети две дрва од сортата липа

Следно

Кастриот Реџепи во понеделник ќе излезе пред новинарите

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian