ВИДЕО | Со заминувањето на Меркел и нејзината двојничка Урсула заминува во пензија: Најсреќна сум што повторно ќе можам да носам лак за нокти и големи обетки

6 mins read

Урсула Ванецки има една желба: конечно да ја запознае Ангела Меркел и да размени со неа рецепт за колач со сливи.

“Знам дека сака да го прави тоа. Не замислувам како седиме во нејзината градина, пиеме кафе и јадеме колачи, далеку од очите на јавноста”, изјави Ванецки.

И Ванецки тврди дека нејзината желба и не е толку нереална. Меркел знае за Ванецки, па дури и потпишала книга за која Ванецки ја смета за опиплива потврда за нејзината неконвенционална улога.

Иако имаше многу работа како двојничка на Меркел во сè, од ТВ емисии до отворање супермаркети до приватни свадби и забави, Ванецки остана и постојана на работата како даночен советник. Кога 67-годишната Меркел ќе се повлече од политиката следниот месец, 65-годишната Ванецки планира да го стори истото.

Најсреќна сум што повторно ќе можам да носам лак за нокти и големи обетки, бидејќи Меркел никогаш не го носела тоа“, изјави таа за Гардијан. „Но, не мислам дека повеќе ќе носам блејзери, не значи дека луѓето на улица нема да ми се обраќаат како Ангела. Таа долго ќе биде во свеста на јавноста“.

Нејзиниот втор живот започна случајно, рече Ванецки. „Кога беше мал, внук ми ја виде Ангела Меркел на телевизија и ѝ рече на мајка му: баба е. Тогаш на една свадба носев костим во боја на кајсија, многу сличен на нејзиниот,, таа боја ни стои и на двете, а подоцна пред тоа облечена бев како неа кога одев на карневал. Така започна се“, изјави таа.

Ванецки многу личи на Меркел, дури и стои како неа, ја има нејзината насмевка и палав поглед. Во серија скечеви за популарна ТВ емисија, таа ја имитира Меркел во секојдневните работи, од вадење пари од банкомати, до фрлање стап по куче, па дури и го долови карактеристичниот начин на кој Меркел се двоуми пред да стапне на ескалаторот.

“Се колнам дека никогаш не сум научила да имитирам некого. Тоа сум навистина јас. Не морам воопшто да се обидувам, само се шминкам и носам поголем блејзер, а кога ќе излезам, јас сум Ангела Меркел”, рече таа.

Иако е „за глава повисока“ од канцеларката и има „подолги, послаби нозе“, луѓето ретко ја забележуваат разликата, „особено ако никогаш не ја виделе Меркел во живо“.

Ванецки е родена во Полска и иако со години живее во Германија, нејзиниот акцент сè уште е изразито полски.

„Затоа морам да бидам тивка канцеларка. Понекогаш стигнувам некаде во лимузина, шетам по црвениот тепих, го правам нејзиниот карактеристичен потег со моите тупаници. Луѓето остануваат без зборови кога ќе ме видат за прв пат, тој шок ефект е најважен.Но, штом ја отворам устата, тајната се открива.

„Понекогаш се шегувам дека премногу често разговарав со Владимир Путин, па го преземав и неговиот акцент. Тоа секогаш предизвикува смеа“, изјави Ванецки.

Има агент кој се занимава со барањата за настап кои се зголемуваат особено во последните месеци. Таа се појави во бројни филмови и фотосесии на британската авторка Алисон Џексон, која снима познати двојки, а се појави и на насловната страница на Монда во 2013 година.

Таа предизвика бура во јавноста пред неколку години кога се појави во оглас за нов лезбејски весник, каде делуваше „интимно“ со друга жена. Уредникот објасни дека рекламата е обид да се придобие неподготвеноста на Меркел да ги поддржи истополовите бракови.

„Доаѓам од строга католичка црква и немам апсолутно никакви врски со хомосексуалци“, рече Ванецки. „Кога ме замолија да направам реклама за едно списание, бев малку едуцирана и сфатив колку е важна оваа тема. Таа вели дека била шокирана од реакцијата на јавноста. „Гневот и возбудата предизвикани од рекламата беа неверојатни. Мислам дека дури и помогнав на Меркел да се премисли за истополовите бракови“, рече таа.

Меркел не ги поддржа истополовите бракови во 2017 година, но не се обиде да го спречи усвојувањето на законот, а подоцна ја поддржа одлуката на парламентот што го одобри.

Ванецки вели и дека одбила бројни понуди. Станува збор за понуди за руска ТВ реклама за компанија која произведува долна облека „и разни други луди повици“.

Врвот на нејзината кариера, за неа лично, беше патувањето во Грција во екот на еврокризата за да глуми во реклама во која мораше да ги натопи рацете во буре со маслинки и да каже: „Ова е грчко злато со кое Грција ќе го реши проблемот со долгот“. Најниска точка беше мигрантската криза во 2015 година, кога беше навредувана поради приемот на голем број бегалци во Германија.

„Тогаш се исплашив кога ме помешаа со неа“, вели таа. “Да бидам искрена, тој страв никогаш не исчезнал. Секогаш се грижам, дури и во мојот град. Кога некој одеднаш ќе ми пријде, се плашам. Секогаш чекам толпата на станицата или на преминот да се растера, за да не ме турнат. Таму има многу лудаци кои можеби чекаат прилика да се појават во весниците“.

Кога ќе се пензионира, Ванецки сака да ја посети родната Полска. „Сите овие години ми беше важно да не ја изгубам суштината на Урсула Ванецки. Се надевам дека истото важи и за Ангела Меркел.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Дубиоза Колектив направи журка во Советот на Европа (ВИДЕО)

Следно

Петровска: Не знам од каде споредба на видеа на терористички организации и видеото на Реџепи, недозволиво е

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian