Србија го обновува воениот брод што ги испука првите истрели од Првата светска војна

2 mins read

Србија конечно го обнови како пловечки музеј воениот брод што ги испука првите истрели што ја започнаа Првата светска војна, по долгогодишното лобирање од ентузијасти на морнаричките бродови кои сакаа да биде обновен, пишува Ројтерс.

СМС Бодрог беше еден од двата австроунгарски тешки вооружени чамци кои впловија во сливот на реките Сава и Дунав околу полноќ на 28 јули 1914 година. Неговите два канони фрлаа гранати врз српските позиции во Белград, означувајќи го почетокот на четиригодишната војна во која загинаа околу 20 милиони луѓе.

Преименуван во Сава, служеше и во Втората светска војна, откако беше преземена од Хрватска под нацистичка германска управа и беше дел од морнарицата на поранешна Југославија до 1962 година, по што беше продадена на приватна компанија како шлеп за чакал.

Беше оставен да гние со години на своите пристаништа во близина на Белград, уште пред српската влада да му додели статус на заштита на наследството во 2005 година.

„Во 2015 година, Министерството за одбрана одлучи дека бродот треба да биде ставен под негово покровителство, тој беше додаден во инвентарот на Воениот музеј и во следните неколку години беше обновен и реопремен“, Наташа Томиќ, кустос со Воениот музеј со седиште во Белград, изјави за Ројтерс.

Сава, кој сега е целосно обновен и плови на реката Сава во близина на центарот на Белград, е еден од двата преживеани австроунгарски речни набљудувачи кои служеле за време на Првата светска војна. Другата е СМС Леита која е вкотвена во главниот град на Унгарија Будимпешта.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Гаши за Реџепи: Ако тој вели дека е слободен, немаме право да кажеме нешто

Следно

ВИДЕО | Децата од „Дајте Музика“ ќе ја претставуваат Македонија на Детска Евровизија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian