ЈП Водовод и канализација – Скопје ќе ја рационализира потрошувачката на струја

1 min read

ЈП Водовод и канализација – Скопје донесе интерна одлука за рационализација на потрошувачката на електричната енергија врз основа на прогласената кризна состојба во енергетскиот сектор во времетраење од 30 дена, од страна на Владата, информираат од јавното претпријатие.

-Во согласност со состојбата во која се наоѓаме во однос на енергетската криза, ЈП Водовод и канализација – Скопје, донесе интерна одлука за рационализација, односно намалување на потрошувачката на електричната енергија, на најниско можно ниво, без притоа да се наруши функционирањето и безбедноста на претпријатието, изјави Душко Весковски, генерален директор на ЈП Водовод и канализација – Скопје.

Врз основа на нашите општествено одговорни политики и спроведувањето на истите, додаде, се надеваме дека со тоа ќе придонесеме кон зголемување на свеста за заштеда и рационална употреба на електричната енергија, пракса и пример кој ќе се следи и во иднина за сите природни ресурси кои се употребуваат за општо добро на граѓаните, вклучително и водата за пиење.

Извор: skopjeinfo.mk

Претходно

Ќе зборував со ангелите: Силвестер Сталоне бил близу до смртта за време на снимањето на „Роки 4“

Следно

Нова експлозија во авганистанска џамија, 15 лица повредени

Latest from Blog

ВМРО-ДПМНЕ: Успехот во економијата на оваа криминална власт предводена од СДСМ и ДУИ е четвртото место за Македонија на ранг листа за мерење во Европа со 16% инфлација

Катастрофата во справувањето со економската криза на неспособната власт на СДСМ ја плаќаат граѓаните. За месец

MacedonianEnglishAlbanian