Нова експлозија во авганистанска џамија, 15 лица повредени

1 min read

Најмалку 15 лица се повредени во експлозија во џамија во Авганистан што се случи за време на денешната молитва.

Експлозијата се случила во областа Спин Гар во провинцијата Нангархар, јави Си-Ен-Ен.

Атал Шинвари, жител на областа, објасни дека експлозијата одекнала во раните попладневни часови, откако експлозивот што очигледно бил поставен во џамијата бил активиран.

Неименуван талибански претставник ја потврди експлозијата и можноста за повеќекратни повреди.

Засега никој не ја презеде одговорноста

Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот, последен во серијата напади врз џамии низ Авганистан кои ги доведуваат во прашање изјавите на Талибанците дека обезбедиле мир во земјата по децении војна.

Џамијата во Нангархар ја посетуваат сунитски муслимани, додека претходните напади, откако Талибанците дојдоа на власт, беа насочени кон шиитските џамии, особено оние што ги посетуваат припадниците на етничката група на малцинството Хазар.

Нападите врз шиитските џамии ги изврши сунитската милитантна група Исламската држава.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ЈП Водовод и канализација – Скопје ќе ја рационализира потрошувачката на струја

Следно

Даут Даути: Кога власта во која беше дел самата Беса станала режим!?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian