Бучковски: Изборите во Бугарија се исклучително важни за Северна Македонија и преговорите со ЕУ

1 min read

Бугарските парламентарни и претседателски избори в недела се исклучително важни за нашите амбиции, но и за амбициите на САД и Европската Унија за Софија да ја отстрани блокадата за започнувањето на преговорите на Република Северна Македонија за членство во ЕУ, изјави специјалниот претставник за Бугарија Владо Бучковски за бугарската агенција БГНЕС.

Бучковски потенцира дека за нас се важни роковите за составување на владата во пресрет на одржувањето на Советот на Европската Унија во средината на декември.

Без разлика дали Бугарија ќе го има старо новиот претседател Борисов или новиот претседател Атанас Герџиков, како што вели, до првата недела од декември се очекува Бугарија да има формирано кабинет, а САД и ЕУ не кријат дека ги чекаат изборните резултати, со цел да помогнат да се најде решение за спорот на Северна Македонија.

– Ставовите на Борисов и на Радев ни се добро познати. Обединетите партии „Продолжуваме со промената” се исклучително позитивни во обидот да се најде решение за да се отстрани блокадата, вели Владо Бучковски за БГНЕС.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Џонсон во Глазгов: Треба да се издвојат финансиски средства за сиромашните земји

Следно

Пресврт на МЗТ Скопје за втор триумф на турнирот во Осијек, Пелистер се враќа со два порази

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian