Бројот на туристи во Македонија до септември поголем за 49,8 отсто од лани

1 min read

Во септември годинава во земјава се евидентирани 68 578 туристи, од кои 46.5 % домашни, а 53.5 % странски, соопшти Државниот завод за статистика.

Бројот на ноќевањата во септември изнесува 165 486, од кои 48.8 % се од домашните туристи, а 51.2 % од странските.

Во периодот јануари – септември 2021 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 49.8 %. Кај домашните туристи има зголемување за 23 %, а кај странските за 127 %.

Во периодот јануари – септември 2021 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е зголемен за 33.9 %. Кај домашните туристи зголемувањето е за 15.4 %, а кај странските за 150.8 %.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Кремљ: Најавата на Лукашенко за блокада на транзитот на гас не е одобрена во Москва

Следно

Крај на кариерата на Серхио Ахуеро?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian