ВИДЕО: Националистите маршираат во Варшава, се палат германски знамиња

3 mins read

Десетици илјади полски радикални националисти и десничарски екстремисти, и покрај обидите на властите и судовите во Варшава да ги забранат, денеска маршираат низ центарот на главниот град на традиционалниот Марш на независноста каде ги запалија германските знамиња и портретот на полскиот опозициски лидер и поранешен премиер и претседател на Европскиот Совет, Доналд Туск, пренесува АП.

Денес, како и секоја година на националниот празник, Денот на независноста на Полска, и покрај забраната на градските власти, која беше поддржана од полските судови, низ Варшава помина марш од околу 100.000 луѓе со антибегалски и антисемитски слогани.

Марш во Полска
Марш во Полска на Денот на независнотста/ Фото EPA-EFE/WOJCIECH OLKUSNIK

„Полска на источната граница е напаѓана од Москва, која ја злоупотребува Белорусија за миграциски притисок. Нè напаѓаат и Германци кои ги користат институциите на Унијата за да ни го одземат суверенитетот. Германците измислија разнобојни идеологии кои треба културно да го уништат целиот Европа., луѓе од пониската класа. Сакаат да не натераат да убиеме неродени деца“, рече организаторот Роберт Баќевиќ во говорот пред почетокот на Маршот.

„Бог, чест, татковина“

„Бог, чест, татковина“, „Не сакаме џамии и синагоги, само полски цркви со крст“, скандираа учесниците на почетокот на Маршот на независноста, а биле забележани и транспаренти против Европската унија.

Полицијата не реагираше ниту на палењето на германското знаме, ниту на портретот на поранешниот премиер Туск, со образложение дека сега најважно е тензиите да не прераснат во поголеми инциденти и дека полицијата подоцна ќе се справи со демонстрантите врз основа на видео анализа.

Традиционално на Маршот учествуваат и екстремистички десничарски организации од странство, годинава од Унгарија и Форца Нуова од Италија.

Полската полиција на рутата го расчистува патот за радикалните националисти во Маршот на независноста и ги отстранува контра-демонстрантите од улиците, граѓанските активисти кои протестираат и се обидуваат да ги блокираат националистите.

Марш во Полска на Денот на независнотста/ Фото EPA-EFE/WOJCIECH OLKUSNIK

Низ центарот на Варшава денеска поминува уште една традиционална, помала антифашистичка манифестација организирана од полската опозициска левица, а оваа година тие изработија знамиња од термофолија што ја користат спасувачите за предупредување за хуманитарната криза на илјадници бегалци заглавени во шумите на границата меѓу Белорусија и Полска.

„Фашизмот не е патриотизам“

„Варшава без фашизам“, „Фашистите маршираат од нашите улици“, „Фашизмот не е патриотизам“, „Фашизмот е жилет на моќта“ се дел од слоганите што ги носеа на транспарентите и ги скандираа демонстрантите на маршот на полската левица заштитена од силен полициски кордон.

На новинарите кои се омилена цел на физички напади од екстремистите секоја година во нивниот Марш на независноста, полската полиција им препорача да добијат шлемови без да носат закачени лични карти околу вратот бидејќи можат да им служат на демонстрантите за кога ќе ги напаѓаат.

ВИДЕО | Хаос со мигрантите на границата со ЕУ: Белорусија „сака да предизвика инциденти со жртви“

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Гоца Тржан и нејзиниот сопруг ја слават љубовта како на почетокот: „Само со тебе се чувствувам слободна, те љубам засекогаш“

Следно

Апасиев: Со репетиран калаш на слепоочница се пишуваат најубавите евроатлантски статуси

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian