ВИДЕО | Менаџирањето со отпадот станува неопходно за животната средина, а со тоа и за здравјето на човекот

1 min read

Во Македонија годишно се генерира околу 700 илјади тони отпад, а голем дел од она што завршува во корпата за отпадоци може да биде реупотребено.

Дури 25 отсто од него отпаѓа на амбалажи кои доколку завршат на депониите го зголемуваат трошокот за производство на нови, но и ја трујат животната средина. Затоа треба да бидеме внимателни каде и како го одложуваме отпадот, особено кога постои логична алтернатива како рециклирање.

На оваа тема во Утрински брифинг говореше Ико Брдароски, менаџер за грижа на корисници во претпријатието Пакомак.

Проследете го целиот разговор во видеото

 

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Германија со нов рекорд заразени од коронавирус, повеќе од 50.000 за еден ден

Следно

Дневен хороскоп за 11 ноември: Зауздајте ги вашите барања и желби

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian