Вардар 1961 рутински до бодови на дуелот со Тиквеш

1 min read

Вардарци остануваат на првата позиција на табелата во машката Супер лига откако во 10 коло на домашен терен го победи Тиквеш со 34:27 (18:13). „Црвено-црните” повторно играа со комбиниран состав во кој ги немаше Ристовски, Дијало, Моралес, Чувара, Валчак, Георгиевски, Гаџа и Сафар.

Од почетокот на средбата Вардар постепено успеваше да дојде до контрола на натпреварот. Имаше игра со која го зголемуваше водството, иако Тиквеш не се предаде, па во еден момент намали на 11:10. Тоа беше последно предупредување за Вардар, па од тој момент набрзина постигнаа пет голови, а и поведоа со 16:11.

Дибиров беше лидерот во нападот кој го полнеше голот на Тиквеш. Имаше 10 гола во првото полувреме во кое Вардар беше во предност со 18:13.

Предноста од пет погодоци во првиот дел само беше зголемена во вторите 30 минути. Брзо се зголеми предноста на 23:15, па потоа почнаа и ротациите во составот. Поголема шанса добија Карапалевски, Савревски, Крстевски, Гогов, Мишевски и Ќосевски.

Без поголем проблем се дојде до разлика кој гарантираше нова победа за шампионот. Кавадарчани, пак, во завршницата искористија шанса за да намалат, па на крајот беше 34:27 за Вардар. Дибиров во победничките редови доминираше со 11 погодоци, а на спротивната страна по шест реализираа Евгениј Темелкоски и Стахиња Симиќ.

Во другите средби: Охрид – Прилеп 33:21, Радовиш – Е. Пелистер 2 24:29, Скопје 2020 – Струга 29:32 и Бутел Скопје – Металург 21:19.

Табела: Вардар 1961 27 бодови, Е. Пелистер 24, Е. Пелистер 2 22, Бутел Скопје 21, Т. Пролет 21, Охрид 15, Тиквеш 15, Прилеп 12, Металург 9, Струга 7, Радовиш 3, Скопје 2020 0.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Само 60 пратеници се присутни во салата, Кастриот Реџепи од Беса никаде го нема

Следно

Ескобар: САД се загрижени за корупцијата во Црна Гора

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian