Српската пејачка Мерима Његомир тешко болна, се бори со рак: „Не се чувствувам добро“

3 mins read

Како што пренесуваат српските медиуми, пејачката Мерима Његомир е тешко болна. Долго време не се појавила во јавност, а причината е лошата болест со која со месеци лавовски се бори. Имено, познатата пејачка на народна музика води битка со тешка форма на тумор.

 

– Некои колеги успеаја да се слушнат со Мерима и велат дека е многу болна. Последниот месец паднала во кревет, колабирала и не станала од креветот. Ја посетуваат само децата, ѝ носат намирници и ѝ го чистат станот, додека најмладата ќерка се преселила кај неа, за да ѝ биде при рака и да ѝ даде поддршка во овие тешки денови. Тешко ѝ е да објаснува каква ѝ е здравствената состојба, па избегнува да разговара со секого – открива за „Стар“ колешка на Мерима која сакала да остане анонимна.

„Како што се зборува, Мерима и претходно имаше здравствени проблеми кои сама ги решаваше во тишина, меѓутоа, сега болеста се врати и е во напредна фаза. Кон крајот на летото отиде на испитувања, одеше од лекар на лекар и сите ѝ го кажуваа истото, па таа се помири со својата судбина. Летово дури немаше сили ниту да оди во нејзината куќа на Космај. Иако сите коишто знаат молчат, се во шок и во неверување, никој не сака да се огласува затоа што мисли дека тоа е нешто лично, а и кога е болеста во прашање никој не сака да се меша и да дава прогнози. Многу постари колешки заплакаа кога слушнаа за Мерима и нејзината тешка борба со ракот, бидејќи сите многу ја сакаат“, заклучува пејачката за споменатиот весни.ж

Марима за „Пинк.рс“ потврдила дека не се чувствува добро.

Не се чувствувам добро, се борам против тешка болест. Со голем тим стручњаци и лекари се надевам дека ќе се изборам со оваа тешка болест… Навистина не можам да зборувам, а камоли да зборувам на таа тема. Мојата куќа е полна, тука е моето семејство, сите се покрај мене – тоа било се што им рекла на новинарите. Посебна причина што нејзиното семејство завчера било собрано кај неа е и поводот – Мерима го прославила 68-иот роденден.

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Рускиот амбасадор во БиХ: Ќе поддржиме самостојна Република Српска во рамки на БиХ

Следно

YouTube го отстранува прикажувањето на бројот на „дислајкови“ (ВИДЕО)

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian