Рецепт: Лепчиња со маслиново масло

1 min read

Меки лепчиња кои лесно се подготвуваат.

Состојки:

– 400 гр брашно

– 80 мл маслиново масло

– 125 мл млака вода

– 125 мл топло млеко

– 20 гр свеж квасец

– Сол

– Лук

– Јаглика

Подготовка:

Растворете го квасецот во вода и млеко. Од смесата со квасецот и другите состојки замесете тесто и оставете го да отстои додека не се удвои.

Расукајте го тестото, обликувајте го. Печете на 200 степени 20 до 25 минути.

Испечените лепчиња премачкајте ги со мешавина од маслиново масло, ситно сечкан лук и јаглика.

Пријатно!

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

Netflix ја „откри“ Јужна Кореја: По успехот на Squid Game, доаѓа нова серија (ВИДЕО)

Следно

Денеска почнува Парискиот мировен форум

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian