Противникот на Орбан: Унгарија ќе биде ослободена од корупција

2 mins read

Опозицискиот предизвикувач на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Петер Марки-Зај, денеска во Брисел вети дека ќе ја ослободи својата земја од корупцијата и ќе ја врати демократијата со нов устав доколку победи на парламентарните избори во април следната година, пренесува Фајненшл Тајмс.

„Нема демократија во Унгарија“

„Ако успееме да го избркаме Орбан, ќе мора да ставиме сè во ред. Во моментов нема демократија, слобода на медиумите, владеење на правото во Унгарија. Зборуваме за промена на режимот, не само за влада“, изјави 49-годишниот конзервативец на прес-конференција.

Питер Марки-Зај го опиша Орбан како корумпиран диктатор и предавник на европските вредности, предавник на христијанството и ги критикуваше кампањите на омраза против ЛГБТИ заедницата, Ромите, Евреите и другите малцинства.

Избори во Чешка: Срам или спасител, каква е судбината на Бабиш?

Тој вети еднакви права за истополовите парови

„Подготвуваме нов устав и се надевам дека по нашата изборна победа ќе организираме референдум за ова прашање за изградба на нова демократска Унгарија“, вети верниот католик, татко на седум деца.

Марки-Зај се залага за укинување на законот против ЛГБТИ заедницата донесен летово, кој наиде на силни критики од Брисел, и вети дека на истополовите парови ќе им ги даде истите права како и хетеросексуалците, првенствено право на брак.

Од друга страна, тој ја поддржува одлуката на Орбан да подигне гранична ограда против мигрантите, сметајќи дека тоа е легитимен начин за борба против илегалната имиграција.

Тој вели дека шансите за победа против Орбан никогаш не биле поголеми

Питер Марки-Зај победи на прелиминарните избори на опозицијата, први во земјата. Тие ќе претставуваат шест партии на изборите во 2022 година. Тој предупреди дека изборите нема да бидат ниту демократски, ниту слободни, ниту фер. Орбан беше на власт од 1998 до 2002 година, а на власт е без прекин од 2010 година.

„Но, нашите изгледи (да го победиме Орбан) никогаш не биле толку големи во последните десет години“, рече градоначалникот на Васрељ, град со 44.000 жители, кој се сретна со неколку европски комесари во Брисел, вклучително и потпретседателот на ЕК за вредности и Транспарентност Вера Јоурова.

Унгарија избори: Градоначалникот на Будимпешта се повлече, Орбан доби нов противник

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Рецепт од кујната на Давор Панчевски: Домашен бурек кој се подготвува за 15 минути

Следно

Нездрави се шпекулациите дека Реџепи е киднапиран сосе семејството, вели аналитичарот Селими

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian