Ескобар: САД се загрижени за корупцијата во Црна Гора

1 min read

САД се загрижени за „вкоренетата корупција во Црна Гора“, изјави заменик-помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Габриел Ескобар кој вчера во Подгорица се сретна со црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ.

Според Амбасадата на САД во Црна Гора, Ескобар ја охрабрил Црна Гора да продолжи да игра конструктивна улога во справувањето со регионалните предизвици. Ова беше прва посета на Ескобар на Црна Гора како специјален пратеник за Западен Балкан.

Пред Комисијата за надворешни работи на Претставничкиот дом за ангажманот на американската администрација на Западен Балкан, Ескобар рече дека интензивниот политички процес во Црна Гора резултирал со значителна промена во август минатата година.

-Јасно ставивме до знаење дека нашето партнерство со Црна Гора е партнерство со државата, нејзиниот народ и демократските институции, а не со која било политичка партија, изјавил Ескобар.

САД се подготвени да соработуваат со сите црногорски партнери кои ја делат визијата за суверена, инклузивна, демократска држава која ги спроведува неопходните реформи како аспирант за членство во Европската унија, притоа почитувајќи ги важните обврски како сојузник во НАТО. Целта на САД, според Ескобар, е да ја поддржат успешната интеграција на шесте земји од Западен Балкан во европските институции со цел нивно членство во ЕУ.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Вардар 1961 рутински до бодови на дуелот со Тиквеш

Следно

Парада од модни ѕвезди: Зендеја ја прими наградата за модна икона на „CFDA“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian