„Волт“ продаден за седум милијарди евра

2 mins read

Американската компанија за испорака на храна „DoorDash“ објави дека ќе го купи финскиот Волт за да го прошири својот бизнис во Европа во период на нормализација на побарувачката по пандемскиот раст.

Побарувачката за услуги за испорака на храна силно зајакна во време на пандемијата, но треба да се стабилизира во наредните месеци, отворајќи го патот за консолидација во тешко достапен сектор, истакнува Ројтерс.

Трансакција од седум милијарди евра

„US Doordash“ се согласи да го купи Волт за седум милијарди евра, нудејќи им на акционерите на финската компанија свои акции. Вредноста на акциите на „DoorDash“ што ќе бидат издадени како дел од трансакцијата ќе биде 206,45 долари по акција, објавија двете компании.

Со оваа трансакција „DoorDash“ ќе се прошири на 22 европски пазари, вклучувајќи ги Германија, Данска, Шведска, Хрватска и Србија.

Волт започна со работа во 2015 година во Хелсинки и оттогаш се прошири во Европа и Азија и има повеќе од 30.000 партнери меѓу рестораните и малопродажните компании.

Волт има 2,5 милиони месечни активни корисници

Финската компанија имаше повеќе од 2,5 милиони месечни активни корисници до крајот на септември, а „DoorDash“ имаше повеќе од девет милиони претплатници на услугите за испорака на крајот на третиот квартал.

„Здружувањето на силите со Волт ќе ни овозможи да растеме побрзо на меѓународно ниво и во исто време да го зајакнеме нашиот фокус на САД“, рече шефот на американската компанија Тони Ксу во изјавата објавена во вторник.

Речиси две третини од бруто вредноста на нарачките на Волт, индикатор кој ја вклучува вредноста на сите нарачки и претплати на услугите за испорака, обезбедува позитивен придонес во профитот, соопшти американската компанија, истакнувајќи дека нема да објави повеќе детали.

Тие очекуваат следната година да заработат 500 милиони долари

Трансакцијата се очекува да биде затворена во првата половина на следната година, а Волт и „DoorDash“ очекуваат да започне да работи во 2022 година со приспособена основна добивка која се движи од позитивна нула до 500 милиони долари.

„DoorDash“ одделно извести дека приходите во третиот квартал скокнале за 45 отсто, на 1,28 милијарди долари.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Гостување на Драмскиот театар на Меѓународниот фестивал „РУТА групација Триглав“ во Сараево

Следно

Руте донесе поддршка за „Отворен Балкан”, преговорите со ЕУ да почнат до крајот на годинава

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian