ВИДЕО | Костадинов: Се надевам дека пратениците ќе го продолжат демократскиот пат

2 mins read

Денеска се очекува да дознаеме што ќе се случува со оставката на премиерот Зоран Заев, особено што за четврток во Парламентот е закажана интерпелацијата на Владата. Вчера имаше и состанок на Извршниот и Централниот одбор на СДСМ, а за тоа што се разговарало за денешен Утрински брифинг пренесува Перо Костадинов, претседавач на ЦО на СДСМ и  градоначалник на Валандово.

-На Централниот одбор имаше и критички тонови кон политиките на Заев во однос на резултатите од локалните избори. Но, ЦО побара од претседателот на СДСМ да остане на функцијата поради кризите со кои се соочува нашата земја, вели Костадинов.

-Одлуката на претседателот Заев е негова лична и сите ние ја почитуваме, тоа првпат се случува кај нас како чин. Но, имајќи ги предвид состојбите побаравме да остане. Не треба да заборавиме како живеевме пред четири години. Процесите што значат Европа се започнати, завршивме попис, влеговме во НАТО, тоа е значајно. Секако дека имаше грешки. Пораката е примена. И испратена е порака за обединување. Се надевам дека овој пат ќе го задржиме и дека нема да се повтори убиство на духот пред сѐ кај младите, вели Костадинов.

Според статутот на СДСМ кога претседателот си дава оставка целото раководство е во оставка.

-Не се битни функциите, битни се идеалите. Сите се максимално растоварени од функциите, тие не се битни, вели Костадинов.

Една од забелешките е дека по доаѓањето на Заев на позиции има премногу млади луѓе кои не знаат и не можат да се справуваат со вакви големи кризи. Следува компликуван период за СДСМ со можност да падне од власт.

-Процесите се различни. Верувам дека пратениците ќе го препознаат демократскиот пат. Новото мнозинство за кое што се зборува тешко дека може да постигне многу на долг рок.

 Проследете го целиот разговор во видеото

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Новиот бран на Ковид-19 во Франција го принуди Макрон да влезе во предвремена изборна кампања

Следно

ВИДЕО: Шампионска партија на Милвоки

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian