САД и Кина го изненадија светот: Земјите ќе соработуваат за подобрување на климата

4 mins read

Глазгов, домаќин на самитот Коп26 за климатските промени, вечерва ненадејно објави дека Кина и Соединетите Американски Држави, двата најголеми светски емитери на стакленички гасови, се согласија да работат заедно за да го забават глобалното затоплување во текот на идната деценија и да обезбедат успешен крај на климатската конференција, пишува Би-Би-Си.

Специјалниот претставник на Кина за климата Си Женхуа, објавувајќи ја „Декларацијата за подобрена климатска акција во 2020 година“, изјави дека двете земји ќе ја повторат важноста на целта на Парискиот договор за запирање на порастот на температурите под 2 степени.

Остануваат само неколку дена до постигнување договор на самитот Коп26, а кинескиот претставник рече дека двете земји се фокусирани на развивање транспарентни регулативи за известување и следење на емисиите на стакленички гасови и развивање регулативи за пазарот на јаглерод.

„Двете страни признаваат дека постои јаз меѓу сегашните напори и целите на Парискиот договор“, рече Си на прес-конференција во средата навечер.

САД и Кина како најголеми светски велесили имаат посебна обврска да работат заедно за одржување на светскиот мир.

Протестен марш во Глазгов како притисок до владите да ги исполнат ветувањата/Фото: EPA-EFE/ROBERT PERRY

Да размислуваме глобално

„Мора да размислуваме глобално и да бидеме одговорни. Треба активно да се справуваме со климатските промени и преку соработка да донесеме повеќе придобивки за нашите две нации и луѓе ширум светот“, рече тој.

Веднаш по соопштението на Си, американскиот специјален пратеник Џон Кери, исто така, им се обрати на медиумите, нарекувајќи ја декларацијата чекор кој можеме да го надградиме за да помогнеме да се затвори јазот.

„Има многу разлики меѓу САД и Кина, но кога станува збор за климата, соработката е единствениот начин да се заврши оваа работа“, рече тој.

Двајцата пратеници денеска рекоа дека заедничката декларација е резултат на речиси 30 преговарачки состаноци на кои кинеските и американските претставници се сретнаа лично и практично во текот на годината.

Кери смета дека Кина ветила брзо да развие план за намалување на емисиите на метан и постепено намалување на употребата на јаглен „што е можно поскоро“. Ова е прво признание од Пекинг за важноста на штетните ефекти на метанот во глобалното затоплување.

Ненадејната објава во Глазгов може да послужи како поттик за разговори кои се на работ да не постигнат договор. Да потсетиме, кинескиот претседател Си Џинпинг одби да отпатува во Глазгов, што беше тежок удар за амбициите да се постигне далекусежен договор за намалување на стакленички гасови и спречување на катастрофални нивоа на глобално затоплување.

Во текот на изминатите 10 дена разговори, Кина немаше посебно јавно присуство на конференцијата, за разлика од другите големи емитери, како што се Индија и Бразил. Нивните службеници одржаа истакнати говори и можеа да се видат како шетаат низ националните павилјони во изложбениот простор на конференциите.

Иако деталите од декларацијата не се веднаш прецизирани, акцентот на акција во рок од една деценија е значаен, рече Харџит Синг, виш советник на Меѓународната мрежа за климатска акција.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Како да постапите со детето кога не сака да учи?

Следно

Нема лабаво со Чави, на ѕвезда на Барселона му го откажа гостувањето на телевизија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian