Принцот Хари за „Мегзит“: Тоа е ужасен, мизогинистички термин кој ја навредува мојата сопруга

1 min read

На панелот наречен „The Internet Lie Machine“, организирано од американското списание за технологија и култура „Wired“, Хари ја отвори темата за интернет омразата и начинот на кој таа е насочена кон неговата сопруга Меган Маркл.

Откако Хари и Меган се преселија во Калифорнија минатата година за да водат понезависен живот, Хари во интервјуто со Опра рече дека дел од причината за нивното заминување од кралското семејство бил и расистичкиот однос на британските таблоидни медиуми кон Меган, чија мајка е со темна кожа.

Истражувањето објавено во октомври од страна на аналитичарот на социјалните медиуми, Бот Сентинел, идентификуваше 83 профили на Твитер за кои се тврди дека се одговорни за 70% од содржината на омраза и дезинформации насочени кон Меган и Хари.

 

Целосниот текст прочитајте го ТУКА

Извор: Еспресо.мк

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО: Фудбалерите го одработија последниот тренинг во Ереван

Следно

Протест до самитот во Глазгов: Лидерите ја игнорираат глобалната криза со водата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian