Оланд за нападите во Париз од 2015-та година: „Тие нападнаа, ние им вративме“

1 min read

Поранешниот француски претседател Франсоа Оланд денеска ја бранеше француската борба против Исламската држава на судењето на оние кои беа вклучени во терористичките напади во Париз во 2015 година, пренесува Би-Би-Си.

„Тие се бореа против нас, а ние возвративме“, рече Оланд како сведок на судењето. Тој рече дека Франција го поддржува Ирак во борбата против Исламската држава, а во Сирија дејствувала во самоодбрана од терористичките ќелии кои планирале напади врз таа земја.

Да потсетиме, во серијата напади на 13 ноември 2015 година, екстремистите убија вкупно 130 луѓе, а повредија околу 350. Тие извршија масакр во концертната сала Батаклан пред да бидат застрелани по случаен избор во околните кафулиња и ресторани.

Ден по нападот во Париз 2015-та година/ Фото EPA/BERND VON JUTRCZENKA

„Не знаевме кога, како и каде ќе нападнат“

Тројца бомбаши самоубијци се разнесоа на стадионот „Стад де Франс“ за време на фудбалски натпревар меѓу Франција и Германија. Оланд им се извини на жртвите и нивните семејства што не успеале да ги спречат нападите. Заканата беше позната, но клучните информации недостасуваа.

„Не знаевме кога, како и каде да нападнеме“, рече тој.

Франција беше нападната пред се поради нејзиниот начин на живот, смета поранешниот претседател. Целта беше да се дестабилизира земјата и да се одврати од дејствување во Сирија и Ирак. Судењето на 20 обвинети е во тек, а повеќето од обвинетите се соочуваат со најмалку 20 години затвор доколку бидат прогласени за виновни.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Романтично запросување на македонски, а светски начин: Милена заплака од среќа, ама и вие ептен ќе се разнежните

Следно

Атанасов: Се прави драма и се билда конфликт, ќе има уште една епска битка меѓу ВМРО и СДСМ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian