Нараквици на Марија Антоанета продадени за 7,46 милиони швајцарски франци

1 min read

Пар нараквици кои и припаѓаа на француската кралица Марија Антоанета беа продадени на аукција во вторникот за 7,46 милиони швајцарски франци – неколку пати повеќе од проценетото, објави Christie’s.

Рахул Кадакија, меѓународниот директор за одделот за накит во аукциската куќа, кој ја водеше продажбата, изјави во салата дека нараквиците биле во семејството речиси 200 години.

Името на клиентот не е објавено.

Станува збор за две нараквици, секоја со три реда дијаманти, вкупно 112.

Марија Антоанета, која испрати писмо од затворот Туилери во Париз, во кое се вели дека дрвен ковчег со накит ќе биде испратен во Австрија, била гилотинирана во 1793 година.

Нејзината ќерка Марија Тереза ​​го добила накитот по пристигнувањето во Австрија, објави аукциската куќа.

Нараквиците му припаѓале на европското кралско семејство и се очекувало да се продадат за помеѓу 2 и 4 милиони долари.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

Петрушевска и Џамбазов преку „Агенда 21“ ќе апелираат за грижата за животна средина

Следно

Муцунски: Аеродром – прва општина што пренаменува маркица од згради во паркови!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian