Израел се подготвува за војна со Иран?

4 mins read

Највисоките претставници на Израелската армија соопштија дека Израел се подготвува за вооружен конфликт со најголемиот регионален ривал Иран и неговите ограноци.

Началникот на Генералштабот на израелската армија, генерал-полковник Авив Кохави, во вторникот изјави дека израелската армија „ги забрзува оперативните планови и подготвеноста да се соочи со Иран и нуклеарната воена закана“која доаѓа од таму , пренесува АП.

Обраќајќи им се на пратениците на состанокот на Комитетот за надворешни работи и одбрана на Кнесетот, Кохави рече дека војската „продолжила да дејствува против непријателот во тајните операции и мисии низ Блискиот Исток“ во текот на изминатата година.

Се наведува дека иранското присуство во близина на израелската северна граница е црвена линија и дека целта на акцијата е испорака на оружје за либанската милитантна група Хезболах, која ја поддржува Иран, и објектите поврзани со Иран во Сирија.

Фото: Sra Jerreht Harris/Planetpix / Zuma Press / Profimedia

Израел изврши стотици напади врз воени цели поврзани со Иран во соседна Сирија во изминатата деценија, но ретко ги признава своите операции.

„Во случај на војна, ќе бидеме подготвени да извршиме операции кои се невидени досега , со средства кои се најнова технологија , а кои ќе му наштетат на срцето на теророт и неговите способности“, посочи Израелскиот министер за одбрана Бени Ганц.

Израел го смета Иран за егзистенцијална закана и предупреди дека ќе дејствува со воена сила доколку е потребно за да го спречи Иран да развие нуклеарно оружје.

Минатиот месец израелскиот министер за надворешни работи Јаир Лапид рече дека „ако терористичкиот режим сака да се здобие со нуклеарно оружје, ние мора да дејствуваме“.

epa09193294 Israeli artillery in action as the escalation continues between Israeli army and Hamas at the Gaza Border, Israel, 12 May 2021. At least 40 people were reportedly killed in Gaza and five in Israel as tensions have escalated in the region, leading to the heaviest offensive between Israelis and Palestinians in years. EPA-EFE/ABIR SULTAN

Иран инсистира дека неговата нуклеарна програма е само за мирнодобски цели, а Техеран треба да ги продолжи нуклеарните преговори со светските сили овој месец, откако договорот од 2015 година пропадна по повлекувањето на САД од договорот од 2018 година.

Израел и Иран немаат дипломастки односи, и се во формална војна. Иран не гопризнава посотоењето на еврејската држава и го обвинува Израел дека главен виновник за наметнате американски санкции, кои со години се воведени кон Иран.

Фото: EPA-EFE/ALAA BADARNEH

Израел од друга страна го обвинува Иран дека е спонзор на радикалните исламистички групи Хезболах и Хамас кои изминатите децении изведуваат терористички напади врз изралески цели низ светот пред се во палестинските окупирани области Западен брег и Појасот Газа. 

Иранска војска/ Фото EPA-EFE/IRANIAN ARMY

 

Израел повеќе години се заканува дека ќе го нападне Иран доколку шиитската држава се обиде да се здобие со нуклерано оружје. и најавува превентивни воздушни удари врз Иран

Иранско -Изралелскиот конфликттрае  долги години и двете држави се цело време на раб од започнување војна.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Документарниот филм „Леле луѓе што направивме, радувај се Македонијо“ премиерно овој викенд

Следно

Арсовска за украсувањето на градот: Треба да почнеме со штедење, неопходни се сите чекори за справување на кризата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian