Хакери нападнале македонски институции и банки, во истрагата вклучени експерти од странство

1 min read

Претседателот Стево Пендаровски вечерва во интервју на ТВ21 откри дека пред околу една и пол година, неколку институции во државата, меѓу кои и две банки, биле цел на хакерски напади.

„Пред година и пол, битни институции во државата, меѓу кои и две најголеми банки беа цел на хакерски напади. Мојот кабинет не го сметам во таа категорија, но неколку пати ни е соборуван сајтот“, рече тој.

Шефот на државата додаде дека имало истрага со форезничари од странство и оти било откриено од каде доаѓаат нападите, но не и дали тие групи биле спонзорирани од држави.

– Две најголеми банки и две-три други државни институции беа соборени. Имаше истрага од Обвинителството со форезничари и од странство. Заклучија дека нападот е од надвор, истрагата води до некои групи за кои не можеме да заклучиме дека се државно спонзорирани, но најверојатно имаат релација со некои држави – вели Пендаровски.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Семејство во Англија со недели чувалo тело на почината ќерка

Следно

Скопскиот дуел за Бутел, Вардар победува на крилјата на Дибиров

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian