Арсовска за украсувањето на градот: Треба да почнеме со штедење, неопходни се сите чекори за справување на кризата

1 min read

Во два дена наидовме на многу предизвици. Поентата е да ги пренамениме проектите со ненаменски трошоци, изјави денеска градоначалничката на град Скопје, Данела Арсовска за тоа зошто градот го раскинал договорот за новогодишното украсување, потпишан од страна на нејзиниот претходник, Петре Шилегов.

Според неа, во однос на ова прашање треба да се слушаат граѓаните.

-Вчера имаше големи реакции и граѓаните сметаат дека трошоците за украсувањето се непотребни. Неопходни се сите чекори за справување на кризата. Треба да почнеме со штедење на средствата, порача Арсовска.

 

Градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска го раскина договорот за новогодишно украсување на Скопје, кој претходниот градоначалник Петре Шилегов и за оваа година го склучи со фирмата „Линк медиа плус“ во вредност од 243.000 евра.

 

Градот Скопје годинава ќе биде украсен за 240.000 евра

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Израел се подготвува за војна со Иран?

Следно

Големата конкуренција е гаранција за квалитетни борби на јубилејното 50. издание на „Златен Гонг”

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian