Уште 13 починати пациенти и 677 нови случаи на ковид-19

3 mins read

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.317 тестирања, а регистрирани се 677 нови случаи на КОВИД-19, во: Скопје – 279, Битола – 86, Прилеп – 34, Куманово – 30, Кавадарци – 28, Велес – 25, Кочани – 22, Делчево – 21, Тетово – 18, Гевгелија – 13, Крива Паланка и Радовиш – по 12, Ресен и Берово – по 10, Демир Хисар – 9, Кичево и Неготино – по 8, Гостивар и Кратово – по 7,Штип – 6, Свети Николе, Виница и Пробиштип – по 5, Охрид, Валандово ,Богданци и Крушево – по 3, Струга и Македонска Каменица – по 2,Струмица – 1.

Регистрирани сe 517 оздравени пациенти од: Скопје – 237, Куманово – 36, Прилеп – 30, Битола – 21, Велес – 20, Штип – 18, Тетово и Охрид – по 17, Кочани – 16, Кавадарци – 15, Берово – 14, Гевгелија – 10, Крива Паланка – 9, Кичево – 8, Радовиш и Неготино – по 7, Струмица – 6, Валандово – 5, Ресен – 4, Свети Николе, Виница, Пробиштип ,Струга и Македонска Каменица – по 3, Демир Хисар – 2, Делчево ,Гостивар и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 13 починати лица: 5 починати лица од Скопје (61г, 70г, 74г, 80г и 86г), и по едно починато лице од Кочани (83г), Битола (79г), Куманово (76г), Прилеп (87г), Велес (77г), Пробиштип (73г), Демир Хисар (47г) и Кавадарци (66г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Направени се 3.317 тестови преку: ИЈЗ-341, ЦЈЗ Скопје-78, ЦЈЗ Битола-97, ЦЈЗ Прилеп-38,

ЦЈЗ Тетово–65, ЦЈЗ Куманово-63, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-20, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–7, Жан Митрев (Филип Втори)-66, Авицена-132, Биотек-314, Систина-69, лабораторија Лаор-110, Синлаб-17, Ремедика-22, Плодност–74, Генеа-6, Никоб лаб-283, ВФВ Медикал-22, Ели Медика-40, Ројал Медика –11, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб – 1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.436.

Досега во земјата се направени вкупно 1.412.395 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 206.910, бројот на оздравени пациенти е 191.649, на починати е 7.255, а бројот на активни случаи изнесува 8.006.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 90497, активни 3728
Куманово 12532, активни 399
Тетово 11149, активни 196
Прилеп 9724, активни 380
Гостивар 8029, активни 39
Битола 7869, активни 548
Велес 6992, активни 357
Кавадарци 6532, активни 341
Штип 6334, активни 238
Охрид 6228, активни 200
Струмица 5943, активни 95
Кичево 4168, активни 113
Струга 3857, активни 48
Кочани 3725, активни 224
Гевгелија 2637, активни 125
Неготино 2454, активни 84
Свети Николе 2055, активни 86
Крива Паланка 1747, активни 164
Радовиш 1644, активни 67
Ресен 1624, активни 66
Дебар 1453, активни 3
Берово 1301, активни 56
Делчево 1236, активни 96
Виница 1109, активни 37
Пробиштип 1073, активни 70
Валандово 871, активни 22
Кратово 686, активни 48
Богданци 604, активни 25
Крушево 564, активни 26
Демир Хисар 527, активни 60
Македонски Брод 482, активни 7
Демир Капија 410, активни 1
Македонска Каменица , активни 48
Пехчево 325, активни 3
Дојран 152, активни 6

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Лавров: ЕУ треба финансиски да ја помага Белорусија

Следно

ВИДЕО | Најстуденото село на светот: На минус 70 степени се греат со вотка и користат полско веце

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian