Сингапур нема да ги покрива трошоците на невакцинираните против ковид во болниците

5 mins read

Осумдесет и пет проценти од луѓето во Сингапур се целосно вакцинирани, додека 18 проценти примиле трета, „бустер“ доза.

Но, владата на Сингапур во понеделникот соопшти дека повеќе нема да ги плаќа трошоците за лекување за „оние кои избрале да не се вакцинираат“, кои сега го сочинуваат најголемиот дел од новозаразените и хоспитализирани во овој град-држава.

„Невакцинираните во моментов сочинуваат значително мнозинство од оние на кои им треба интензивна болничка нега и несразмерно придонесуваат за оптоварување на нашите здравствени ресурси“, соопшти во понеделникот Министерството за здравство во Сингапур.

„Пациентите кои се борат против ковид, а кои не се вакцинирани со нивна одлука сè уште можат да користат редовни аранжмани за финансиска здравствена заштита за да ги платат сметките каде што е применливо“, додаде Министерството.

Само на вакцинираните ќе бидат покриени трошоците

Владата на Сингапур во моментов плаќа медицински трошоци за сите граѓани и лица со постојан престој и долгорочни работни дозволи кои се заразени со коронавирусот, освен ако не биле позитивни веднаш по враќањето од странство.

„Ова беше за да се избегнат финансиски дебати кои ќе ја зголемат јавната несигурност и загриженост кога ковид-19 беше само нова и непозната болест“, се вели во соопштението на Министерството за здравство.

„Додека ситуацијата со коронавирусот не биде постабилна, ќе продолжиме да ги покриваме трошоците за лекување на оние кои биле вакцинирани, како и на оние кои не се подобни за вакцина: деца под 12 години и лица со одредени здравствени состојби“, додаваат тие. .

За делумно вакцинираните лица во Сингапур, државата ќе ги плаќа трошоците за лекување од круната до 31 декември.

Моделот за здравствена заштита на Сингапур е најдобар во светот

Сингапур се смета за еден од најдобрите здравствени системи во светот. Студијата од 2017 година објавена во водечкото медицинско списание „Лансет“ покажа дека Сингапур е на прво место меѓу 188 земји во напорите да се исполнат целите за одржлив развој поврзани со здравјето поставени од ОН за 2030 година.

Сингапурскиот модел, сепак, во голема мера зависи од приватизираните медицински услуги, што значи дека невакцинираните можеби веќе имаат покриеност ако се заразат со корона и имаат потреба од лекување. Во САД, на пример, околу една третина од трошоците за здравствена заштита се приватни, додека во Сингапур е спротивното, анализира Њујорк Тајмс.

Освен тоа, од работниците во Сингапур се бара да одвојат дел од својата плата за здравствени штедни сметки, на кои и вработените придонесуваат врз основа на различни критериуми.

„Треба да испратиме важен сигнал до невакцинираните“

Според системот, невакцинираните сметки ќе продолжат да бидат „високо поддржани и високо субвенционирани“, рече министерот за здравство Онг Је Кунг на прес-конференција во понеделникот.

„Болниците навистина не сакаат да наплаќаат на овие пациенти“, рече Онг, додавајќи: „Но, треба да го испратиме овој важен сигнал за да ги поканиме сите да се вакцинираат доколку се квалификуваат за тоа“.

Сингапур забележал 91.000 нови инфекции во изминатите 28 дена, од кои 98,7 отсто од случаите биле асимптоматски или благи, соопшти Министерството.

До 7 ноември хоспитализирани се 1.725 заразени лица. Од нив, според Министерството, 301 пациент биле приклучени на кислород, а 62 завршиле на интензивна нега, додека 67 биле тешко болни и на респиратор. Како резултат на тоа, Сингапур во моментов користи 68,5 проценти од интензивната нега.

„Иако ова е сè уште остварливо со проширување на нашиот капацитет за здравствена заштита, не смееме да бидеме невнимателни и мора да избегнеме појава на огромен број нови случаи кои би можеле да го загрозат колапсот на здравствениот систем“, се додава во соопштението на Министерството.

На почетокот на пандемијата, Сингапур се потпираше на многу широк надзор, следење на контактите и строги ограничувања на движењето со цел да се намали бројот на нови случаи. Оттогаш полека ги ублажува мерките.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Легендарен фустан која има своја „Wikipedia“ страница: Елизабет Дебицки го износе „одмазничкиот“ фустан на принцезата Дијана

Следно

Џафери: Заев добро направи што не ја поднесе оставката

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian