Симболот на Англија: Телефонските говорници нема да бидат отстранети

1 min read

Илјадници црвени телефонски говорници, светски познати симболи на Велика Британија, нема да бидат отстранети, соопшти денеска раководството на британското регулаторно тело за телекомуникации

Јавните телефонски говорници можеби на многумина им изгледаат застарени, како остаток од минатото во ерата на сеприсутните паметни телефони, но регулаторното тело Офком верува дека тие сепак можат да „штедат“ за граѓаните во случај на потреба, пренесува АП.

Регулаторното тело предложи правила со кои би се спречило отстранување на околу 5.000 телефонски говорници во области со слаба покриеност со мобилниот сигнал.

Јавните телефонски говорници нема да бидат отстранети во оние делови на ОК каде има голем број самоубиства или во оние од кои се упатени повеќе од 52 повици за помош во последните 12 месеци.

Офком објави дека во земјата има уште околу 21.000 телефонски говорници, од кои во периодот мај 2019 – мај 2020 година биле испратени над 150.000 повици до итните служби и околу 45.000 повици до други служби за помош.

„Некои од говорните телефони што планираме да ги заштитиме се користат за релативно мал број повици, а доволно е само еден од тие повици да го упатило вознемирено дете, жртва на несреќа или некој што размислува за самоубиство. голема потреба“, рече Селина Када, директорка за комуникации во Офком.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Ние во капути, а Лила во костим за капење: Каде и со кого летува нашата позната водителка средe ноември?

Следно

Хоџа: Желино не беше изговор за рушење на власта, ДУИ ја „преполни чашата“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian