Ова се симптомите на рак на дебелото црево?

1 min read

Симптомите на рак на дебелото црево може да вклучуваат промена во навиките на дебелото црево, крв во столицата, губење на тежината, болки во стомакот или грбот, замор и чувство како да носите многу тежок товар на грбот, дури и по одење во тоалет. Ракот, исто така, може да предизвика опструкција на дебелото црево, што е тешкотија или неможност за излачување на столицата и гасовите. Кога ќе се појави опструкција на дебелото црево, може да почувствувате грчеви, надуеност, запек или гадење.

Препорачливо е веднаш да се јавите кај вашиот лекар или брза помош ако мислите дека имате интестинална опструкција. Ракот на дебелото црево може да влијае на поединци на која било возраст, а мажите заболуваат почесто од жените.

Мерките што се користат за лекување на рак на дебелото црево може да варираат во зависност од тоа кој дел од дебелото црево е засегнат. Најчеста форма на третман на рак на дебелото црево е операција. Ова може да се комбинира со хемотерапија, радиотерапија или биолошки третмани. Ако ракот на дебелото црево се открие во рана фаза, може целосно да се излечи.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

3 хороскопски знаци на кои не треба лесно да им верувате

Следно

Арсовска се сретна со кандидатите за градоначалници на Скопје

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian