Ѓоковиќ во Торино може да израмни уште еден рекорд на Федерер

2 mins read

Новак Ѓоковиќ минатата недела собори три големи рекорди – стана тенисер со најмногу мастерс титули (37), го подобри личниот рекорд по титули на Мастерс турнирот во Париз (шест), а стана и рекордер на турнирот во „градот на светлината” по бројот на победи како прв светски рекет и така го надмина Рожер Федерер.

Ѓоковиќ неколку пати најави дека еден од неговите најголеми мотиви е да продолжи да игра бидејќи може да руши рекорди и да го запише своето име во историјата на тенисот.

Србинот до крајот на годината ќе игра на завршниот Мастерс во Торино каде може да собори уште два големи рекорди. И двајцата во моментов се во сопственост на Швајцарецот Федерер. Тоа е рекорд по бројот на титули на завршниот Мастерс. Федерер има шест, една повеќе од Ѓоковиќ, кој го дели второто место со Иван Лендл и Пит Сампрас.

Исто така, доколку триумфира во Торино, Ноле би бил најстариот тенисер во историјата кој ја освоил титулата на завршниот Мастерс. Во моментов тука е и рекордерот Федерер, кој титулата ја освои во 2011 година со 30 години и три месеци. Ѓоковиќ сега има 34 години и пет месеци.

Мастерсот во Торино е на програмата од недела на 14 ноември, а покрај Ѓоковиќ, учесници ќе бидат уште Данил Медведев, Александар Зверев, Стефанос Циципас, Андреј Рубљов, Матео Беретини, Каспер Руд и Хуберт Хуркач.

Повторувајте по мене: Новак Ѓоковиќ е најдобриот тенисер во историјата

Ѓоковиќ во иднина се гледа како тренер: Немам намера знаењето да го однесам во гроб

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Тројцата пациенти на кои за првпат им беше изведена радиофреквентна абалација се во добра состојба, денеска си одат дома

Следно

Во Србија од воведувањето на ковид пропусниците вакцинацијата е зголемена за 70 отсто

Latest from Blog

Магла на Стража

Намалена видливост од 50 до 70 метри поради појава на магла има на планинскиот премин Стража,

MacedonianEnglishAlbanian