Хељдата спасува животи – ги чисти крвните садови, спречува дебелеење и малигни заболувања!

2 mins read

Количините на супстанции содржани во хељдата го зајакнуваат целото тело и спречуваат болести!

Постојат најмалку 6 причини да ја вклучите оваа житарка во вашата исхрана.

Што може да излечи хељдата:

1. Третман на вируси и заразни болести

Кашата од хељда одамна ја препишуваат лекарите на пациенти кои страдаат од настинки. Ова се должи на позитивното влијание на рутинот. Рутинот ги обновува ѕидовите на крвните садови, па моќта на хељдата е одамна позната во медицината.

2. Ја подобрува состојбата на крвните садови

Рутинот е толку добар во зајакнувањето на крвните садови што фармацевтската индустрија го користи за производство на лекови. Хељдата е особено корисна за луѓето кои страдаат од дијабетес. Кашата од хељда помага при хемороиди, проширени вени, срцеви и венски патологии. Ако ги замените компирите и лебот со хељда, сериозно ќе го подобрите вашето здравје.

3. Третира анемија од дефицит на железо

Кога недостасува хемоглобин во крвта, тоа значи дека вашите клетки гладуваат. Хељдата е богата со железо, па затоа се препорачува за луѓе кои боледуваат од анемија. Во тешки случаи задолжително е консумирање на лекарски препишани лекови, но и исхрана богата со железо, вклучително и хељда.

4. Помогнете при слабеење

Одамна е познато дека хељдата се користи како главен производ за слабеење во строгите диети. Таа е исклучително нискокалорична и здрава храна. Ако сте на диета, кашата од хељда е нешто што треба да го појадувате секој ден.

5. Совршена диета за трудници

Хељдата има високо ниво на фолна киселина, која е особено неопходна за здравјето на идните мајки и бебиња, бидејќи го поттикнува производството на крв и го прави телото поотпорно на штетните влијанија од околината.

6. Превенција на рак

Експертите се колнат дека хељдата може да го спречи развојот на малигни заболувања. Рамнотежата и корисноста на хемискиот состав ја прават леќата една од најпосакуваните препорачани лекари во борбата против ракот.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

Интервју со Бранислав Николов за новата музичка средба со Каролина Гочева: Нежно „шамарче“ за слушателитe

Следно

Алијанса: Апасиев е Кловн

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian