Џез – Слобода на импровизација

4 mins read

Каква музика слушате кога сакате да се релаксирате од сè? Ако не сте имале прилика да се запознаете со џез музиката, едно е сигурно – овој збор сигурно ви ја скокоткал фантазијата. Што е џез музика? Дали е тоа типот со трубата? Дали се тоа оние свирки за алтернативци? Што е всушност овој безвременски музички правец, во чии звуци сè уште уживаат претставници на многу генерации?

Сè уште има многу сомнежи за потеклото на зборот Џез. Во моментов, најпопуларниот став е дека терминот џез доаѓа од застарениот збор „jasm“, („џазм“), што приближно може да значи „добар дух“ или „позитивна енергија“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by TrumpetBand (@trumpetband)

Како музички стил, џезот е роден кон крајот на 19 и почетокот на 20 век во Соединетите Држави. На самиот почеток, звуците на џезот одекнуваа во предградијата и приградските барови. Неговите први протагонисти биле луѓе без музичко образование кои во африканската традиционална музика го пронашле коренот на музичката импровизација што е главна карактеристика на овој музички жанр.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lorenzo Simoni (@lorenzo.simoni)

Џезот отсекогаш го шири духот на слободата преку препознатлив ритам, кој со текот на времето ги избриша класните и расните разлики, создавајќи голема публика низ планетата. Стана начин на живот кој формира генерации на музичка публика, нивниот вкус и поглед на светот. Неговото проширување е особено погодено од појавата на радиото. Овој медиум е во првите редови на новата револуција благодарение на која Џезот влегува во домовите како музика на новото време.

Во 1920-тите, оригиналниот Џез претрпе бројни модификации. Меѓу нив се диксиленд, свинг, бе-боп, фри џез и многу други. Секој нов музички правец создаде свои великани, чие дело е дел од светското музичко наследство. Меѓу нив се Луис Армстронг, Дизи Гилеспи, Ела Фицџералд, Били Холидеј, Чарли Паркер и многу други.

Факт е дека Џезот пушти корени на нашите простори, кој е присутен до денес. Повеќе домашни џез музичари постигнаа светска слава. За тоа сведочат светски етаблираниот Скопски Џез Фестивал но и ОФФест, кој е основан во 2002 година како втор фестивал, кој израсна од долгогодишната традиција на Скопскиот џез фестивал како и бројните џез концерти на помали и поголеми оркестри.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by O F F E S T 💃 (@off_fest)

Џезот денес е многу присутна и влијателна музичка форма и сè уште го негува духот на слободата. Од предградијата на Њу Орлеанс, тој успеа да влезе во академските порти и да стане предмет на универзитетски студии. Тој е во исто време наука и уметност и занает и забава.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by NOEZ (@noez_94)

 

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО: Најголемата закана за Ѓоковиќ го потврди учеството на „Австралија Опен“!

Следно

ВИДЕО | Најсувата пустина во светот стана депонија преполна од стара облекa

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian