ВИДЕО: Пукотница среде црква во САД, херојски потег на свештеник

1 min read

Свештеник со брзи рефлекси совладал маж кој извадил пиштол за време на црковна служба во неделата во Тенеси, пренесува Ен-Би-Си њуз.

Дезире Баганда (26) седел во Пентекосталната црква во Нешвил, кога ненадејно извадил пиштол и се приближил до олтарот, каде што свештеникот се молел со неколку членови, соопшти полицискиот оддел во Нешвил. .

Тој мавтал со пиштолот наоколу, и им порачал на сите да станат, а потоа „го впери пиштолот кон верниците“, соопшти полицијата.

Ужасната снимка од инцидентот се чини дека го покажува осомничениот како мавта со пиштол во раката свртен кон верниците. Свештеникот го фатил осомничениот одзади и го соборил на земја.

Неколку шокирани верници истрчале од црквата кога виделе како свештеникот презема акција. Други помогнале да се разоружа Баганда пред да биде испукан истрелот, а него потоа го држеле закован на земја додека полицијата не дојде на местото на настанот, соопшти полицијата.

Баганда не бил член на црквата, но свештеникот рекол дека на богослужбите присуствувал и претходно, велат од полицијата.

Баганда бил обвинет за 15 точки од обвинението за тежок напад во неделата. Се очекува оваа недела да се додадат повеќе поени, соопшти полицијата.

Властите ги пофалија постапките на свештеникот како „херојски“, велејќи дека тој ја спасил црквата од дополнително насилство.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Џабе милијардите, кога не си Леонардо Ди Каприо: Девојката на Безос се стопи пред актерот

Следно

Ќе ја напуштам Алтернатива доколку партијата реши да оди со Левица, вели Скендер Реџепи

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian