Растение на среќа и пари: Замијата е идеална и за оние на кои не им оди одгледувањето цвеќиња

2 mins read

Ако сте само почетник кога станува збор за одгледување домашни растенија и не знаете што да купите (ако да ви успее), замијата дефинитивно е едно од првите кое ги исполнува тие барања!

Растение на среќа и пари

Растението замија или занзибарски скапоцен камен е сукулент од фамилијата на арацеи, а се одгледува како домашно растение. Исклучително е популарен бидејќи е многу лесен за одржување, па може да се каже дека е идеален за оние кои штотуку почнуваат во светот на одгледување растенија и бараат нешто за себе.

Според фенг шуи, познато е како растение на парите и среќата, па затоа е чест гостин во домовите и канцелариите.

Ова тропско растение може да порасне до еден метар во висина и има прекрасни цврсти, мазни и зелени лисја. Неговата специфичност е што не бара многу таложење, како и често наводнување.

Премногу вода предизвикува лисјата да пожолтуваат и овенат.

Ако сакате сукуленти, тогаш ова растение е полн погодок за вас. Цвета во периодот од средината на летото до почетокот на есента, а цветот ќе го видите на дното на стеблото.

Растението толерира минимална температура од 15 ° C, а оптималната температура за нејзиниот раст е 18 ° C – 24 ° C. Доколку е на потопло место, има многу поголемо создавање на нови стебленца.

Можете да го ставите покрај други цвеќиња кои веќе ги имате во домот, но дури и да одлучите да го оставите на мира, ќе изгледа одлично бидејќи само по себе е елегантно.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

Жешкиот есенски тренд? Женски костум!

Следно

Ѓорѓиевски оствари средба со првиот човек на АД „Цементарница УСЈЕ”

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian