По прележувањето на ковид 19 бидете ВНИМАТЕЛНИ, оваа грешка може да ве чини живот

1 min read

Добро е познато дека коронавирусот ги напаѓа белите дробови, како и целиот респираторен систем. Сепак, утврдено е дека Ковид-19 може да оштетување на срцевиот мускул и да предизвика појава на згрутчување на крвта, а многумина наивно пристапуваат кон периодот по закрепнувањето, што може скапо да ги чини.

Проф. Д-р Милан Недељковиќ вели дека во дури 20 проценти од случаите короната го оштетува срцевиот мускул.

„Вирусот го напаѓа најдоброто ткиво на миокардот, а сликите покажуваат дека ткивото на срцевиот мускул е заменето со сврзно ткиво, поради што срцето слабее. Бројот на пациенти е огромен и можеме да очекуваме епидемија на срцева слабост“, предупреди професорот. Недељковиќ.

„Секој што имал корона, без разлика дали станува збор за лесна или тешка форма на болеста, мора да има период на закрепнување. Тоа е услов веќе оштетениот срцев мускул да не се оштети уште повеќе“, рече тој.

По корона, вирусот може да ја врати силата и да се опорави, но само ако се почитува период на одмор од најмалку 4 недели. Дури и да не се чувствувате слабо, не ни помислувајте на физичка активност во тој период.

„Луѓето почнуваат да тренираат веднаш по негативниот ПЦР тест, а тоа може да доведе до ненадејна срцева смрт. Во поблаги случаи тоа ќе доведе до трајни срцеви последици“, вели професорот.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

Дневен хороскоп за 8 ноември: Веќе почнаа да ви се исполнуваат желбите на емотивно поле

Следно

Арсовска од денеска и официјално ќе ја превзеде функцијата „прва жена на Град Скопје“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian